Tarihin çöp sepetine gidecekler

İzmir Newrozu 2023

İzmir Newrozu 2023

  • Newroz, dün İstanbul'un yanı sıra Türkiye'nin İzmir, Mersin, Aydın, Antalya, Ankara, Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Muğla, Denizli, Manisa ve Balıkesir illerinde de kutlandı. İzmir'de konuşan Sırrı Süreyya Önder, Türk siyasetini eleştirerek, "Siyasetleri gibi onlar da tarihin çöp sepetine gidecekler" dedi.

Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan İzmir’deki Newroz, bu yıl yaşanan depremler nedeniyle yerini iktidara karşı öfkeye bıraktı. 

İzmir'de, “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla Newroz ateşi Gündoğdu Meydanı'nda yakıldı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren alana giriş yapan yurttaşlar, "Bijî Newroz", "Bijî Serok Apo", "Bê Serok jiyan nabe", "Jin jiyan azadî", "Bijî berxwedana zindana", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları eşliğinde alana giriş yaptı.

 

İZMİR

 

AKP iktidarına isyan ve öfkenin hakim olduğu Newroz’da sahneye çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eş Başkanları Berna Çelik ve Çınar Altan, Barış Anneleri, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) temsilcisi Salih Tekin, Yeşil Sol Parti MYK üyesi Ahmet Asena, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Newroz'un önemine dair kısa konuşmalar yaparak, katılan halklara teşekkür etti. 

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (EMEP) Eşbaşkanı Şahin Tümüklü'nün ardından  HDP önceki dönem Milletvekili Sırrı Süreyya Önder konuştu.  Kitlenin sık sık "Bijî Serok Apo" sloganına karşılık Önder, "Eminim ki Sayın Öcalan da bu görüntüleri izliyordur. Barış bu topraklarda kaldığı yerden devam edecek. Barışı ve eşitliği getireceğiz. Buradan İmralı’ya selam olsun" dedi. Diğer tutsaklara da selam gönderen Önder, "Memlekette bu günlerde enflasyonu olan en çok iki şey var; koltuk ve masa. Koltuk ve masadan geçilmiyor. Bu masalardan bir şey istemeyen, pazarlık yapmayan sadece biz varız. Biz o masalardan bir bardak çay istemeyiz. Alın kime ne lazımsa onun fazlalığını yapın. Sizin yaptığınız 19. yüzyıl siyaseti çöp olmuştur. Siyasetleri gibi onlar da tarihin çöp sepetine gidecekler. Geriye insanlık, umut kalacak. Biz o zaman masa, koltuk, sandalye hesabı yapmadan bu memleketi bir yeryüzü bahçesine dönüştüreceğiz. O güne olan inancımla hepinizi selamlıyorum" şeklinde konuştu.