Tecridi kırmak yetmiyor

14 Ocak 2021 Perşembe - 19:29

  • Hasta tutsak Şivekar Ataş, artık tecridi kırmayı değil, ortadan kaldırmayı istediklerini söyledi. 

 

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 5 yıldır tutsak ve kalp hastası olan Şivekar Ataş, açlık grevi eyleminin ilk grubunda yer aldı. Ataş, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde yaşadıkları sorunlara ve açlık grevi eylemine dikkat çekti. Uzun süredir Kürtçe kitap ve derginin kendilerine verilmediğini ve aynı zamanda Kürtçe mektupların gönderilmediğini söyleyen Ataş, cezaevi idaresinin Kürtçe bilen bilirkişinin olmadığı gerekçesiyle kitapların ve dergilerin verilmediğini söylediğini vurguladı. Mektupların aynı gerekçe ile gönderilmediğinin altını çizen Ataş, ”Burada Kürtçe olan tüm faaliyetlerimiz durmuş durumda. Bunun özel politika olduğunu biliyoruz. Yine hasta arkadaşlarımız hastaneye gidemiyor, çünkü 15 gün hücrede kalmaları gerektiği söyleniyor. Tek başına yaşamını idame edemeyecek arkadaşlarımız var. Tek başına ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu nedenle onlar da hastaneye gidemiyor” dedi.

Açlık grevi eylemine dikkat çeken Ataş, şunları söyledi: ”Biz artık tecridi kırmayı değil, tecridi ortadan kaldırmayı istiyoruz. Önderliğimizin her anlamda özgür olmasını istiyoruz.”

Annesi Rabia Ataş, kızının 5 yılda 3 kez açlık grevi eylemine katıldığını dile getirerek ”İlk açlık grevi eyleminden sonra kalp rahatsızlığı oluştu. İkinci eyleminde hastalığı ilerledi. Bu üçüncü açlık grevi ve bu kez ne olur bilmiyorum. Kızım hastalıklarına rağmen eyleme katılıyor. Şimdi bir de korona var. Hem açlık grevi hem de korona ile nasıl baş edecekler bilmiyorum. Çocuklarımız tecrit kalkmadığı sürece açlık grevi eylemini sürdüreceklerini söylüyor. O yüzden tecridin kalkması gerekiyor. Adalet Bakanlığı ve yetkililer bir çözüm bulmalı” diye konuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.