Til Rifet’te çocukları katletti

24 Ocak 2021 Pazar - 15:18

  • Türk devleti, Til Rifet’e düzenlediği saldırıda ikisi çocuk, üç kişiyi katletti, 9 kişiyi de yaraladı. Türk devleti son günlerde Güney Kürdistan’daki bombardımanı da arttırdı. HPG, Til Rifet’ten Hecî Umran’a kadar sivil yerleşim yerlerinin bilinçli olarak hedef alındığını söyledi.

 

Türk ordusu, Til Rifet’e havan topuyla saldırdı. Saldırıda ikisi çocuk üç kişi katledildi. Efrîn işgalinin yıl dönümüne denk gelen bombardımanda 9 kişi de yaralandı. Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi, saldırıyı kınayarak, Türk saldırganlığına karşı uluslararası güçlere sorumluluklarını hatırlattı.

 Türk devletinin Til Rifet’te yaptığı katliama ilişkin açıklama yapan Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türk Savunma Bakanı’nın son Irak ziyaretinin ardından saldırıların yapıldığına dikkat çekti. Til Rifet saldırısında yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: 5 yaşındaki Majed Yaser Sekran, 12 yaşındaki Abdul Mohsen Sekran, Efrîn’den göç eden Nazliye Muhammed Mustafa. Yaralıların isimleri şöyle: Muhammed Nuri Yusef (35 )(Bilblê’den), Muhammed Şakran, Ahmed Abdel-Hassan Sakran (33), Ali Haydar Habaş (19),Halid Muhammed El-Ali (46), Sadık Muhammed Abdo (15), Khaled Doudakh (33) ile durumu ağır olan Saad Al-Din Al-As (30) ve Mazloum Ibrahim Dadu (31).

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi, saldırıların Irak ve Hewlêr’deki ziyaretlerden bağımsız olmadığını belirterek, Türk devletinin Suriye, Irak ve Kuzey-Doğu Suriye’nin tamamında aynı politikayı izlediğine dikkat çekti. Özerk Yönetim, şunları ifade etti: “Türk devletinin sivillere yönelik katliamcı saldırılarını bir kez daha kınıyoruz. Uluslararası tüm kanunlara ve hukuka rağmen yapılan bu saldırılarda başta ABD ve Rusya olmak üzere uluslararası kamuoyunun büyük rolü bulunmaktadır. Bölgemize yönelik yapılabilecek her türlü askeri saldırı bölgenin istikrarına olumsuz yansıyacaktır. Bir kez daha halkımızın kendisini ve topraklarını korumak konusunda ortaya koyduğu iradeye dikkat çekmek istiyoruz. Bölgemize yapılacak her türlü saldırı Suriye krizini daha da derinleştirecektir.”

 

Sivillere saldırı bilinçlidir

Türk devleti, Kuzey-Doğu Suriye’nin yanı sıra Güney Kürdistan’daki saldırılarını da sürdürüyor. HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Til Rifet’ten Hecî Umran’a, Berdesorê’den Garê ve Metina’ya kadar sivil halka ve yerleşim yerlerine bilinçli bir biçimde eş zamanlı saldırılar düzenlediğine dikkat çekti. BİM, Güney Kürdistan’daki yerleşim yerlerine dönük gerçekleşen saldırları şöyle sıraladı:

*  Metîna bölgesinde bulunan Beşîlî köyü çevresi, 21 Ocak günü 11.00 – 11.30 saatleri arasında savaş uçaklarıyla bombalandı.

*  Türk  savaş uçakları, 22 Ocak günü saat 14.30’da Xakurkê bölgesinde bulunan Hecî Umran ve Berdesorê alanlarını 6 kez bombaladı. Bu bombardımanlar sonucunda bölgedeki halkımıza ait ahırlar yıkılırken, hayvanlar da telef oldu.

* Garê bölgesinin Meyrokê alanında bulunan Girê köyü, 22 Ocak günü saat 14.30’da bombalandı. Bu bombardımanda köy sakini olan ikisi çocuk dört sivil yaralandı, köy halkının ev ve bahçeleri zarar gördü. “PKK mevzileri bombalandı” denilerek yapılan bu saldırı, Güney Kürdistanlı sivil halkımıza yöneliktir. Söz konusu köy yakınında herhangi bir gerilla mevzisi olmayıp herhangi bir gerilla kaybı da yaşanmadı.

* Garê bölgesine bağlı Kanî Sarkê köyü çevresi 23 Ocak günü saat 12.15’te bombalandı.

* Aynı gün saat 13.30’da Metîna bölgesine bağlı Hakkari Tepesi, saat 14.00’te de Beşîlî köyü çevresi bombalandı.

* Yine aynı gün ve saatte Zap bölgesine bağlı Sida alanı savaş uçaklarıyla bombalandı.  TIL RIFET/BEHDİNAN

 

Dêrazor’da yürüyüş

Dêrazor’da alanlara çıkan yüzlerce kişi, Türk devletinin saldırılarını kınadı.

Suriye Gelecek Partisi ve Dêrazor Kadın Komitesi tarafından Dêrazor’da Türk devleti karşıtı yürüyüş düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı eylem, Şehit Aileleri Meclisi binası önünde mitinge dönüştü. Saygı duruşunun ardından Dêrazor Sivil Meclisi, Suriye Gelecek Partisi ve Dêrazor Kadın Meclisi adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları ve uluslararası kamuoyunun bu saldırılar karşısındaki sessizliği kınandı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.