TJA aktivisti 8 kadın tutuklandı

4 Aralık 2022 Pazar - 17:45

.

.

  • Ankara merkezli soruşturma kapsamında Ankara Adliyesi’ne çıkarılan TJA aktivisti 8 kadın tutuklandı, 13 kadın ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara merkezli soruşturma kapsamında Amed, İstanbul, İzmir, Mûş, Agirî, Dîlok ve Sêrt’te 29 Kasım’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 20 kadın, Ankara Emniyeti’nde dört gün sonra tamamlanan ifade işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi’ne getirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen 12 savcı tarafından başlayan ifade işlemleri, 11 saat sonra tamamlandı. 

Savcılık tarafından “Örgüt yöneticiliği” ve “Örgüt adına faaliyette bulunmak” iddiasıyla ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye sevk edilen Figen Aras, Figen Ekti, Mekiye Ormancı, Didar Çeşme, Bedia Akkaya, Hatice Güngör, Hülya Kınağu ve Gülistan Dehşet tutuklandı. 

Mahkemeye sevk edilen Yeliz Ayyıldız Kıyak, Hülya Taşar, Zekiye Güler, Sultan Esen, Meral Şimşek, Zeynep Boğa, D.A., Merve Tekin Demirel, Hazal Aras, Aysel Ceylan, Beritan Canyaş, Tamcihan Çelebi ve Amed’ten Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Hatice Ay, ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı. ANKARA

Mersin'de iki tutuklama

Mersin'de gözaltına alınıp mahkemeye sevk edilen iki kişi "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.

Mersin'de 30 Kasım'da polislerce yapılan ev baskınlarında N.H. ve O.A. gözaltına alındı. Emniyet'teki işlemleri tamamlanan N.H. ve O.A. Mersin Adliyesi'ne çıkarılarak, savcılıkça ifadeleri alındı. Savcı,  N.H. ve O.A. "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanma talebiyle Mersin Sulh Hakimliğine sevk etti. Hakimlik de N.H. ve O.A'yı aynı iddiayla tutukladı. MERSİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.