TJK-E’den kampanya:Diktatörle hesaplaşacağız

Kadın Haberleri —

16 Kasım 2020 Pazartesi - 17:00

  • TJK-E, iktidarda olduğu yıllar boyunca Kürt kadınlara yönelik kırım politikaları uygulayan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargılanması amacıyla 25 Kasım’da ‘Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden’ kampanyasını başlatacağını duyurdu.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi-TJK-E, kadın kırımının uluslararası düzeyde resmen insanlığa karşı bir suç olarak tanınması ve Kürdistan’da kadın kırımı politikalarıyla bir savaş suçlusu haline gelen Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yargılanması talebiyle 25 Kasım 2020’den 8 Mart 2021’e kadar sürecek bir kampanya başlattı. ‘Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden’ adlı kampanyanın ilk aşamasında katledilen kadınların hikayeleri paylaşılacak.
Toplumsal tarihin ana kaynağı olan kadınların bin yıllardır cinsiyetçi militarist erkek egemenliğinin her türlü saldırısı ile karşı karşıya kaldığına işaret edilen TJK-E açıklamasında, kadınların buna karşı özgür, eşit, adil, güven ve ekolojik denge içinde yaşanacak bir yaşam için dünyanın her yerinde kesintisiz direniş ve hesap sorma eylemi içerisinde olduğu ifade edildi.

Kürt kadınlar doğrudan hedef

Açıklamada, kampanyaya gerekçe olarak Kürdistan’da yürütülen özel savaş politikalarına ve kadın kırımına dair şu ifadeler kullanıldı: “Son on yıldır IŞİD vahşetinin başta Suriye, Şengal, Rojava olmak üzere Ortadoğu’da gerçekleştirdiği binlerce kadın kırımı, kaçırma zorla para karşılığı satma, köleleştirme işkence, tecavüz, başta destekçisi ve suç ortağı olan Türkiye hükümeti ve diğer dolaylı destekçilerinin 21. yüzyılda kadın şahsında insanlığa karşı işledikleri en büyük suçtur. AKP-MHP faşist rejiminin Türkiye ve Kürdistan’da kadınları hedef alan saldırıları son dönemde gereklerini yerine getirmediği İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tehdidi ile daha da açık ve kesintisiz bir saldırıya dönüşmüştür. Söylem ve siyaseti ile sadece toplum ve aile içi kadına şiddeti körüklemek değil militarist, paramiliter gerici erkek gücüyle de kadını doğrudan hedef aldığını ilan etmiştir. Devlet politikası haline getirilen kadına karşı işlenen insanlık suçlarının baş sorumlusu elbetteki devleti yöneten Erdoğan hükümetidir.
Türkiye ve Kürdistan’ın birçok şehrinde kadınlar ya şiddet görmekte ya tecavüze uğramakta ya da katledilmektedir.

Hesap sorma vaktidir

Şırnak, Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin, Sur, Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî, Kobanê, Maxmur, Şengal, Güney Kürdistan’ın köylerinde kadınlar, çocuklar, aileler hedef alınmakta, yargısız infazlar gerçekleşmektedir. Bu katliamların büyük bir kısmı ise askeri amaçlı kullanılan SİHA-İHA saldırıları ile gerçekleşmiştir. Kadın eylem etkinliklerinde gözaltına alınmalarda uygulanan polis şiddeti, işkencesi, taciz, ölüm tehdidi ve kaçırma olayları kadına karşı bir özel savaş politikasının uygulandığını kanıtlamaktadır. Sadece düşüncelerinden kaynaklı politik alandan, kamusal mücadele ve meslek alanlarından tasfiye edilip hapishanelerde rehin tutulan kadınların sayısı 10 binlercedir. Kadınlara karşı işlenen bu suçları eleştirmekle, sokaklarda protesto etmekle de yetinmeyip, kadına karşı işlenen bu suçları uluslararası düzeyde yargılamak ve kadın kırımını sistematik olarak gerçekleştiren bu faşist rejimin savunucularına hesap sorma vaktidir.
Bir taraftan öz örgütlülüğünü öz savunma ve özgürlüğünü küresel düzlemde hep birlikte direnerek, dayanışarak geliştirirken diğer taraftan da kadın bedenine, kişiliğine, irade ve emeğine, yaşamına kastedenleri küresel düzlemde teşhir etmek, yargılamak ve mahkum etmek kadın mücadelemizin önemli bir hedefi ve gerekçesi olmalı.

Erdoğan soykırım suçlusudur

Türkiye’yi yöneten Erdoğan’ın cinsiyetçi politik söylemleri, talimat ve imzaladığı kararnameler ile başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere Türkiye’de, Kuzey Kürdistan’da, Rojava - Kuzey Doğu Suriye’de, Güney Kürdistan’da, Şengal ve Mexmûr’da topluma karşı işlenen suçlardan doğrudan sorumlu olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile uluslararası hukukun işletilmesi ve uluslararası hukukun gereği olarak kadınları çocukları doğrudan hedef alıp katletmekten, işkence ederek öldürmekten, alıkoymak, hürriyetinden yoksun bırakmaktan ve tecavüz suçlarından yargılanması gerektiğine inanıyoruz. Birleşmiş Milletler’in tanımına göre soykırım herhangi bir ırk, canlı türü, siyasal görüş, din, sosyal durum ya da başka herhangi bir ayırıcı özelliğiyle diğerlerinden ayırt edilebilen topluluk veya toplulukların bireylerinin, yok edicilerin çıkarları doğrultusunda, bir plan çerçevesinde ve özel bir kastla yok edilmeleri anlamına gelmektedir. Diktatörlüğün genel kabul gören tanımı ise bir yöneticinin tüm yetkileri elinde bulundurup en üst düzeyde mutlak bir lider olarak kendini konumlandırmasıdır.

Cumhurbaşkanı sıfatlı diktatör

Uluslararası hukuk normlarına göre kabul gören bu tanımlamalar, bizlerin Erdoğan’ın bir diktatör olduğunu ve gerçekleştirdiği soykırımlar nedeniyle yargılanması için yeterli gerekçeleri sunuyor. Çünkü Türkiye cumhurbaşkanı sıfatının arkasına gizlenmiş bu diktatör erkek egemenlikli, faşist ve ırkçı zihniyetin sonucu olarak Kürt kadınlarını bilinçli, planlı özel bir kasıtla katletti ve katlediyor. Çünkü Erdoğan 18 yıllık AKP iktidarı boyunca bilinçli ve kasıtlı olarak birçok katliamın, cinayetin, kadınlara dönük tecavüzün sistematik hale gelmesinin baş failidir. Uluslararası hukukun Diktatör Erdoğan’ın iktidarı boyunca gerçekleştirdiği katliamlara, cinayetlere, tecavüz ve şiddet olaylarına, binlerce siyasetçi, akademisyen, gazeteci ve aktivisti rehin almasına seyirci kalması dünya insanlık tarihi ve adaleti açısından utanç vericidir. Aynı zamanda suça ortaklıktır. Tam da bu noktada uluslararası hukuk kurumlarının bir diktatörün yargılanması önündeki tüm engelleri kaldırarak, gerekli yasal değişikliklere giderek kuruluş amacı doğrultusunda kendini yeniden tanımlaması, kadınların ve halkların nezdinde aklaması gerekmektedir.

Sakine Cansız, Taybet Ana, Ceylan Önkol ve daha yüzlerce

Paris’te 9 Ocak 2013’te Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in katledilmesi, Aralık 2015’te Silopi’de katledildikten sonra cenazesi 7 gün sokakta bırakılan Taybet İnan, Silopi’de 4 Ocak 2016’da Sêvê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar adlı kadın aktivistlerin yargısız infazı, Serêkaniyê’de 12 Ekim 2019’da Hevrîn Xelef’in katledilmesi, 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un 29 Ekim 2009’da karakoldan atılan havan topu mermisiyle ölümü, 7 Kasım 2014’de Kobanê’ye geçmek isterken başından vurulan Kader Ortakaya, 18 Ekim 2015’te evinde katledilen Dilek Doğan, Ekin Van, Taybet Ana, Efrîn’de kaçırılan ve katledilen kadınlar, bu yıl Kobanê’nin Helincê köyünde Kongreya Star üyesi üç Kürt kadınının SİHA’larla katledilmesi gibi yüzlerce olay yaşandı ve yaşanmaya devam etmektedir.

  • "Erdoğan’ın yaşarken bir ‘devlet lideri’, öldükten sonra da ‘diktatör’ olarak anılmasını değil bugün, şimdi yargılanmasını istiyoruz. Biz kadınlar insanlığın hafızasında bir utanç olarak yer edinen ve baş fail yargılanmadığı sürece vicdanların rahatlamayacağı olaylar üzerinden öncelikle hesaplaşacağız."

Öldükten sonra değil şimdi

Diktatörün ülkesinde her gün sistematik olarak kadınlar katledilmekte. Artan kadın şiddeti, topluma yayılan tecavüzler, kadınların siyaset dışı bırakılması bununla yetinmeyip zindana atılması, akademik, sanatsal ve mesleki çalışmalarını ihraç, soruşturma, tutuklama ve toplumsal linç vb. yöntemlerle sürdüremeyen kadınların başına gelenleri de bu suç listesine ekliyoruz. Bizler Erdoğan’ın daha önceki örneklerde olduğu gibi yaşarken bir ‘devlet lideri’ savaş suçları açığa çıktıktan ya da öldükten sonra ‘diktatör’ olarak anılmasını değil bugün şimdi yargılanmasını istiyoruz.
Avrupa Kürt Kadın Hareketi olarak ülkemizde gerçekleştirilen kadın kırımlarına karşı mücadelemizi bugüne kadar yürüttüğümüz kampanyalar, eylemler ve direnişlerle sürdürdük. Bugün de ‘Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden’ adlı kampanyamızla kadın katliamların baş faili Erdoğan ile hesaplaşacağız. Kuşkusuz Erdoğan 18 yıllık iktidarı boyunca 100 değil yüzlerce suç işledi ve işlemeye devam ediyor. Ancak biz kadınlar insanlığın hafızasında bir utanç olarak yer edinen ve baş fail yargılanmadığı sürece vicdanların rahatlamayacağı olaylar üzerinden öncelikle hesaplaşacağız. Aynı zamanda başta BM olmak üzere feminicidin soykırım olarak tanımlanmasını talep edeceğiz.”
“Kadın kırımı insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak tanınmadığı taktirde, soykırım gibi toplum kırım politikalarına karşı inandırıcı ve sonuç alıcı mücadele edilemez” denilen açıklamada, 25 Kasım eylemlerine ve “Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden!” kampanyasına güçlü katılım çağrısı yapıldı. 

‘Katledilenlerin sesi olacağız’

Birleşmiş Milletler’in bugüne kadar erkek egemen zihniyetin kurumsal temsilciliğini yapan Erdoğan gibi diktatörlere cesaret verdiğini, binlerce kadının bu nedenle katliama uğradığını belirten TJK-E, ‘Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden’ adlı kampanya ile tüm kadınlara ses olmak ve işlenen suçları dünyaya haykırmak istediklerini kaydetti. “Bizler bu kampanya ile AKP’nin yargılanmasını talep edip adaletin sağlanmasını istiyoruz. kadın kırımının uluslararası düzeyde resmen insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak tanınmasını talep ediyoruz” diyen TJK-E, yürütecekleri çalışmalar için şunları aktardı:

Katledilen kadınların hikayeleri

2020’nin 25 Kasımı’nda startını vereceğimiz “Diktatörün Yargılanması İçin 100 Neden” kampanyamızın 8 Mart 2021 tarihine kadar sürecek olan ilk aşamasında her gün için yeni bir nedenimiz var diyerek katledilen kadınların hikayelerini sizlerle paylaşacağız. Her güne bir katliam sığdıran diktatöre karşılık, bizler katledilen kadınların sesi olacağız. Ki tarihin sayfalarında, insanlığın hafızasında silinmemecesine yer edinsin.

100 bin imza

Kampanyamız boyunca diktatörün yargılanması için toplumsal, politik, hukuksal ve eylemsel çapta yürüteceğimiz çalışmaların yanı sıra diktatörün emriyle, denetiminde olan kurumlar ve devşirdiği çeteler eliyle, hukuki, askeri ve polis gücünü kullanarak gerçekleştirdiği katliamlara karşı sunduğumuz 100 neden için 100 bin imza toplayacağız. Yürüttüğümüz kampanya çerçevesinde yapılacak her çalışma, her imza diktatörü yargılamaya bir adım daha yaklaştırırken, gerçekleştireceğimiz her eylemde yükselen her ses Diktatör(ler)e yaşam alanını biraz daha daraltacaktır.

Alanlarda eylem

Bizler TJK-E olarak 2020, 25 Kasımı’nı “Kadın Kırımına Karşı Özgür Toplumu Savunma” şiarı ile karşılıyoruz. Bu temelde örgütlü olduğumuz her yerde, alanlarda eylemlerde olacağız.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.