Trump’dan ‘oy bul’ tehdidi

Dünya Haberleri —

4 Ocak 2021 Pazartesi - 16:01

  • Washington Post gazetesi, ABD’nin mevcut başkanı Trump'ın 3 Kasım seçimlerinde kaybettiği Georgia’da Eyalet Sekreteri’ni arayarak kendisine oy bulmasını, aksi taktirde hakkında yasal işlem başlatacağı tehdidinde bulunduğunu yazdı.

 

ABD başkanı Donald Trump yeni bir skandala imza attı. Washington Post gazetesi, Trump’ın Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger'i arayarak kendisine seçim sonuçlarını değiştirecek kadar oy bulmasını istediğini yazdı. Gazete, Trump ile Raffensperge arasında yapılan 1 saatlik görüşmeden bölümlere yer verdi.  "Sadece 11 bin 780 oy bulmanı istiyorum" diyen Trump, "Neler yapıldığını biliyorsun ve bunu rapor etmiyorsun. Bu ceza gerektiren bir suç. Bunun olmasına izin veremezsin. Bu senin ve avukatın için büyük bir risk" diyerek Raffensperge’i ikna etmeye çalışıyor ve aksi durumda hakkında “yasal işlem başlatma” tehdidinde bulunuyor.

Gazete haberinde görüşmenin, Georgia'da ABD Senatosunun kontrolünü belirleyecek özel ikinci tur seçimlerinden iki gün önce ve Kongre'nin 3 Kasım seçimlerinin sonuçlarını onaylamasından üç gün önce kritik dönemde yapıldığını yazdı.

Görüşmenin deşifre edilmesi ardından Demokratlar, Trump'ı kınayan açıklamalarda bulundu. Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Schiff, twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Bir seçim görevlisine, kazanabilmesi için oyları 'bulması' için baskı yapmak potansiyel olarak suç teşkil ediyor. İzin verseydik, despot olabilecek yozlaşmış bir adam tarafından gücün alenen kötüye kullanılması olacaktı ancak izin vermeyeceğiz” diye belirtti. 

16 delegesi bulunan eyaleti yaklaşık 14 bin farkla Demokrat aday Joe Biden kazanmış, Cumhuriyetçilerin seçimde usulsüzlük olduğu iddiaları üzerine eyalette oylar yeniden sayılmış, yeniden sayım sonucu değiştirmemişti.

Öte yandan ABD'de görev yapmış 10 eski savunma bakanı ortak bir mektuba imza atarak, "Başkanlık seçim sonuçlarına ordunun karışmaması" uyarısını yaptı. Washington Post gazetesinde yayımlanan mektupta başkanlık seçim sonuçlarının orduyu ilgilendirmediğini belirterek  "aksi durum ulusal güvenliği tehlikeye sokacaktır” uyarısını yaptı.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.