TÜİK iyice rezil oldu

10 Ağustos 2020 Pazartesi - 22:37

  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre, Mayıs’ta işsizlik yüzde 12,9 oldu. Bir önceki ay işsizlik verisi yüzde 12,8 olarak açıklanmıştı.

İstihdam edilenlerin sayısı ise Mayıs 2020 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 411 bin kişi azalarak 25 milyon 858 bin kişi, istihdam oranı ise 4,7 puanlık azalış ile yüzde 41,4 oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerine tepki göstererek, “Dünyada hem istihdamı düşürüp hem işsizliği azaltan tek ülke herhalde Türkiye’dir” dedi.

Ağbaba, halkın yüzde 81’nin TÜİK’e olan güveni kaybettiğini belirterek, “Göreve henüz birkaç ay önce başlamış olan TÜİK başkan verilerin inkârına ve saptırmasına dayanan düzenin devamcısı olmak istemiyorsa görevinden derhal istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, Türkiye’de ‘istihdam depremi’ yaşandığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

* 3 milyon 826 bin kişi olan dar işsizliğe ek olarak TÜİK, iş bulma ümidini yitirmiş ve çalışmaya hazır olan 4 milyon 713 bin kişiyi işsiz saymamaktadır. Zamana bağlı eksik ve yetersiz istihdam edilen 1 milyon 920 bin kişi ve ayrıca belirli bir sezon çalıştıktan sonra yine işsiz duruma düşecek olan 112 bin mevsimlik çalışanı, TÜİK işsiz olarak nitelendirmemektedir.

* Yaşanan bir diğer dibe çakılma hali de iş başında olmayanların sayısındaki artış ve çalışma sürelerinde yaşanan düşüştür. Türkiye’de açıklanan söz konusu verilere göre istihdamda görünen 25 milyon 858 kişiden fiili olarak çalışan sayısı 20 milyon 847 bin kişi. Yani istihdam olmasına rağmen çalışamayan tamı tamına 5 milyon 11 bin kişi bulunmaktadır. Yine Türkiye’de haftalık çalışma süresi olan 45 saatlik çalışma süresi bu dönemde 39,7 saate düşmüştür.

* Türkiye’de hem iş başında olmayanların istihdamda görünüp iş başında olmayan yani gelirinde azalma yaşayan 5 milyon 11 bin kişinin işsiz olarak değerlendirilmemesi ise TÜİK’in ayrı bir kurnazlığıdır.

TÜİK felaketi gizleyemiyor

Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir de TÜİK rakamlarına işaret ederek, artık felaketi gizleyemediğini söyledi. Doç. Demir, şu hesaplamayı yaptı: ”Çalışmaya hazır 4.48 milyon kişi. 1.35 milyonu iş bulmaktan ümidini yitirmiş. 3.77 milyon insanımız da aktif iş arayıp bulamıyor.  Toplam 8.2 milyon.  Bu rakamı işgücüne (29.38+4.46=33.84) bölersek gerçek işsizlik yüzde 24.3 oluyor. TÜİK bile işsizlikteki felaketi gizleyemiyor.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.