Tunceli’ye karşı Dêrsim

  • DEM Parti Dêrsim Belediyesi Eşbaşkan adayı Birsen Orhan, Dêrsim’deki yerel hizmetle ilgili sorunların ötesinde devletin asimilasyon ve kültürel yozlaştırma politikalarına dikkat çekti.
  • Orhan, “Sistemin yaratmak istediği bir profil var. Bu ‘Tunceli’ manipülasyonuna karşı Dêrsim’i tekrar eski kodlarına kavuşturmak gibi bir iddiamız ve derdimiz var” dedi.
  • Dêrsim’in köklü inancı, kadim kültürü ve çoklu kimliğiyle bu sorunların üstesinden geleceklerini vurgulayan Orhan, “Kültürel kodlarına ve köklü değerlerine kavuşturacağız” diye konuştu.

Kılavuzlarının Seyid Rıza, Alişer ve Zarifelerin bıraktığı tarif ve tarih olduğunu vurgulayan DEM Parti Dêrsim Belediyesi Eşbaşkan Adayı Cevdet Konak, şunların altını çizdi: “Onlara ve bu topraklardaki tüm değerlerimize büyük bir borcumuz ve büyük bir sorumluluğumuz var; Dêrsim’in tarihini, kültürünü, dilini, kimliğini, daha da ileriye taşıyarak bu kutsal topraklara sahip çıkacağız, demişiz.”

AKP-MHP iktidarının Alevilere dönük inkar ve asimilasyon politikalarının en yoğun hissedildiği kentlerden biri olan Dêrsim’de yurttaşlar, 4 Mayıs 1937’de dönemin CHP hükümetinin “Tunceli Tenkil Harekatı” kararıyla başlattığı ve 1938’de imha ile devam eden katliamın hafızasıyla 31 Mart’ta sandığa gidecek. 1937 ve 1938 yıllarında, 7’den 70’e tüm Dêrsim halkına yapılan soykırım saldırıları sonucunda on binlerce insan katledildi, on binlercesi topraklarından kopartılarak zorla sürgüne gönderildi. “Kürt Alevi yurdu” olarak nitelendirilen Dêrsim’de, iktidar kendi ‘Alevisi’ni yaratmak için uzun süredir çaba sarf ediyor. Kent merkezinde bulunan tek cemevinde ise 28 Ocak’ta gerçekleşen ve usulsüzlüklerle gündeme gelen seçimlerde AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ali Haydar Kurt, 1 oy farkla başkan seçildi. 140’ın üzerinde maden projesiyle doğası ve ekolojik dengesi iktidarının rant politikalarının odağı haline gelen Dêrsim, Erzingan Licik’te (İliç) meydana gelen facia sonrası tehlike altında. Siyanür tehdidinin Munzur Nehri’ne karışması olasılığından tedirgin olan Dêrsim halkı, seçimler sonrası yönetime gelecek belediyeden bu yöndeki önlemlerin alınmasını da bekliyor. 

Sorunların üstesinden geliriz

Kentteki yapısal sorunlara çözüm iddiasıyla seçimlere hazırlanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dêrsim Belediye Eşbaşkan Adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak, “Dêrsim’i Dêrsimliler ile yeniden ayağa kaldıracağız” şiarıyla çalışmalarını sürdürüyor. Eşbaşkanlar, MA’dan Fırat Can Arslan’a konuştu. Birsen Orhan’a göre, DEM Parti’nin yerel yönetim anlayışıyla kentteki sorunların çözülmesi programatik bir çalışmayla gerçekleşecek. Orhan, “Partimizin geçmiş dönemdeki pratikleri mevcut. Bizlerin bu sorunların  üstesinden gelebilecek bir parti programımız, bir anlayışımız var ve üstesinden geleceğiz” dedi. 

Tunceli manipülasyonuna karşı

Dêrsim’deki yerel hizmetle ilgili sorunların ötesinde devletin asimilasyon ve kültürel yozlaştırma politikalarına dikkat çekti. Orhan, şöyle devam etti: “Dêrsim'in sokaklarında uyuşturucu satılıyor. Kişiler ajanlaştırılıyor. Şimdi bunlar nedir? Sistemin yaratmak istediği bir profil var. Onların yaratmaya çalıştığı bu ‘Tunceli’ manipülasyonuna karşı Dêrsim’i tekrar eski kodlarına kavuşturmak gibi bir iddiamız ve derdimiz var. Dêrsim’in köklü inancı, kadim kültürü ve çoklu kimliğiyle bu sorunların üstesinden geleceğiz. Dêrsim’i kültürel kodlarına ve köklü değer yargılarına kavuşturmayı hedefliyoruz. Bunun için de özel savaş politikalarının yarattığı tahribatlara karşı mücadele edeceğiz.”