Türk askeri vurup ölmesini bekledi

6 Ağustos 2020 Perşembe - 09:19

  • Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Çîlliya Jorê (Yukarı Çilli) Mahallesi’nde 3 Ağustos’ta katledilen 6 çocuk babası İbrahim Baykara’nın (46) yeğeni Yusuf Baykara, ölmesi için askerler tarafından ot yığının arkasına sürüklendiğini, ulaşmalarının engellendiğini, hastaneye götürürken de yollarının kesildiğini söyledi.

 

Van Valiliğinin, Baykara’nın İran tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirdiğini ileri sürmesini yalanlayan yeğeni Yusuf Baykara, katledildiği, yaralı bulunduğu yeri ve boş kovanlara dikkat çekti.

Valilik, yaptığı açıklamada, “İlk belirlemelere göre İbrahim Baykara’nın İran tarafından açılan ateşle 5.45 mm kalaşnikof marka tüfekle hudut hattında vurulduğu değerlendirilmektedir. Hudut birliklerimizde kalaşnikof marka tüfek kullanılmamaktadır” iddialarında bulundu. 

Valiliğini yalanladı

Olay gecesi Baykara’yı aramaya çıkanlar arasında bulunan yeğen Yusuf Baykara ise yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. Askerlerin amcasını ot yığının arkasına kadar yerde sürükledikten sonra sakladığını kaydeden Baykara, ayrıca “olay yerinde birçok silaha ait boş kovan vardı” sözleriyle Valiliği’nin “kalaşnikof marka tüfekle vuruldu” iddiasını yalanladı. 

Cinayet günü saat 22.00 sıralarında evde uyurken annesi tarafından çağrıldığını ve amcasının vurulduğu bilgisini aldığını belirten Baykara, sonrasında yaşananları şöyle anlattı: “Aracımla köy içine doğru gittim. İnsanlar toplanmış ağlıyordu. Daha sonra silah seslerinin geldiği yöne doğru gittik. Köyden bir buçuk kilometre uzakta. Askerler zırhlı araçlarıyla bölgedeydi ve bizim oraya geçmemize izin vermedi. Yaralımız olduğunu duyduğumuzu ve hastaneye götürmek istediğimizi söyledik. ‘Sizin yaralınız bizim yanımızda şuan onu karakola götüreceğiz. Bizi takip et gel’ dediler. Ben de onları takip ederek karakolun önüne kadar gittim. Daha sonra bana, ‘Senin cenazen orda git onu al’ dediler. Tekrar köye geldim ve arkamdan bir askeri araç da geldi. Aracımla önlerinde durdum, amcamın nerede olduğunu sordum. Askerler tekrar amcamın yaralı olduğunu ve kendilerinin yanında olduğunu söyledi.”

Engellemeseydiler yaşayacaktı

 Bu sırada babasının yanlarına geldiğini ve askerlerin kendilerini kandırdığını söylediğini dile getiren Baykara, şöyle devam etti: “Amcamın hala silah seslerinin geldiği bölgede olabileceğini söyledi. Ben, babam ve diğer akrabalarımız bölgeye giderek amcamı aramaya başladık. Bulduğumuzda hala nefes alabiliyordu. Askerler onu vurduktan sonra yerde sürükleyerek, biçilen ot yığınlarının arkasına götürüp bırakmıştı. Bizim görmememiz ve ölmesi için. Biz amcamı arabaya koyarak hastaneye yetiştirmeye çalıştık. Yolda yine zırhlı askeri araçlar bizim yaralı taşıdığımızı bildikleri halde yol vermedi. Yüzlerce kez korna çalıp selektör yapmama rağmen askerler yol vermedi. Biz en son asfalt yoldan çıkıp, toprak yoldan askeri araçların önüne geçmeye çalıştık. Askerler bizi oyaladıkları yetmiyormuş gibi yolumuzu kestiler. Böyle yapmamış olsalardı belki amcam şimdi yaşıyor olacaktı.”

Savcı ifadeyi beğenmedi

 Olay yerine gelen savcıya da ifade verdiğini aktaran Baykara, “Şuan size anlattıklarımı ona da söyledim. ‘Sen de hep askerleri suçlu görüyorsun’ dedi. Ben de ne gördüysem onu söylediğimi belirttim. Suç duyurusunda bulunduk, ancak bir umudumuz yok. Kimi kime şikayet edeceğiz. Biz artık bu halktan ellerini çekmelerini istiyoruz. Bölgedeki insanın zaten bir geçim kaynağı yok. O yüzden ölümü göze alarak evlerine bir ekmek parçası götürmek için sınırı aştı. Kimse artık ne tarlasının ekip biçebiliyor ne de hayvanını otlatabiliyor. Gidenlere keyfi bir şekilde ateş ediyorlar. Biz artık bu ölümlerin son bulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Boş kovanlar vardı

 Valilik açıklamasındaki iddialara da değinen Baykara, “Valiliğin dün amcamın İran tarafından yapılan ateşle vurulduğu ve sadece kalaşnikof marka silahtan edilen ateşle yaşamını yitirdiği bilgisi kesinlikle doğru değildir. Benim amcamı Türkiye sınırları içerisinde askerler vurmuştur. Biz bunu kendi gözlerimizle gördük. Olay yerinde birçok silaha ait boş kovanlar vardı” dedi.  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.