Türk işçi planı tutmadı

Dünya Haberleri —

.

.

  • Almanya’daki havalimanlarında çalışmak için sadece 91 vize başvurusu yapıldığı açıklandı. Oysa Almanya, Türkiye’den 2 bin işçi getirmek istiyordu. 

Almanya’da yaz dönemi başında havalimanlarındaki personel eksikliği nedeniyle yaşanan karmaşa üzerine yurt dışından geçici işçi alınması için çalışmalar başlamıştı. Alman İçişleri Bakanlığı, ülkedeki havalimanlarında çalışmak üzere yurt dışından yapılan vize başvurusunun 91 olduğunu açıkladı. Hafta sonu Alman basınına konuşan bir bakanlık sözcüsü, yapılan vize başvuruları sonrasında vize alan kaç Türkiyeli işçinin gerçekten çalışmak üzere Almanya'ya geldiği konusunda ise ellerinde somut veriler olmadığını söyledi. 

2 bin işçi isteniyordu
Almanya, havalimanlarındaki personel açığını Türkiye’den 2 bin işçi getirerek çözmek istiyordu. Ancak vize başvuruları beklentinin çok altında seyrediyor. Bunun ise birçok sebebi var.  İşveren çevrelerinden yapılan açıklamalarda, yardımcı işçi statüsünde görülen Türkiyeli işçilerin talep edilen minimal şartlar olan asgari tecrübe ve Almanca bilgisinde yetersiz olduğu gerekçe gösterilirken, bazı işverenler de hem vize ve güvenlik işlemlerinin uzun sürdüğünü hem de işçilerin gelmesini sağlayan aracıların talep ettiği ücretin yüksekliğini eleştirmişti.

‘Sosyal yardım alanlar çalışsın’
Öte yandan ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik ile (CDU) Hristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) oluşturduğu Hristiyan Birlik bloku ise geçen hafta konuyla ilgili bir önergeyi federal meclise sundu. Hristiyan Birlik partileri önergede çalışabilecek durumda olan ve devletten sosyal yardım alan Almanya'daki vatandaşların havalimanlarında bagaj bölümünde çalıştırılmasını talep ediyor. Almanya'da kalifiye olma şartı gerekmeyen ve yardımcı işçilik olarak nitelenen yer hizmetlerinde istihdam edilebilmek için daha önce çalışılan yerlere dair detaylı bilgi ve ikamet gibi güvenliğin denetlendiği veriler talep ediliyor. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.