Türkiye kadınlar için artık tehlikeli

Kadın Haberleri —

28 Temmuz 2020 Salı - 23:00

  • İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şükran Eroğlu, her gün kadın katliamlarının yaşandığı, kazanımların gasp edildiği Türkiye’nin artık kadınlar için tehlikeli ve güvensiz bir ülke haline geldiğini belirtti.

SEMRA TURAN
MA/İSTANBUL

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şükran Eroğlu, her gün kadın katliamlarının yaşandığı, kazanımların gasp edildiği Türkiye’nin artık kadınlar için tehlikeli ve güvensiz bir ülke haline geldiğini belirtti.
Eroğlu, 2019 yılında 474 kadının katledildiğini anımsatarak, bu rakamların çok ciddi olduğunu söyledi. Türkiye’nin kadın cinayetleri sıralamasında dünyada neredeyse ilk sıraya girdiğini vurgulayan Eroğlu, “Bu cinayetler artık bir katliama dönüştü. Kadınları yok etmeye yönelik bir politika oluştuğunu görüyoruz. Türkiye’de nüfusun yarısı kadınlardır. Toplumun yarısını yok etmeye yönelik bir politika izlenilmesi tehlikelidir. Toplumda nasıl bir yansıması ve sonuçlarının ne olacağını kimse kestiremez.  İktidar, izlediği politikaları gözden geçirmek zorundadır” dedi.
 
Ev de sokak da

Türkiye’nin artık kadınlar için tehlikeli ve güvensiz bir yer olduğunu belirten Eroğlu, “Hiç birimizin can güvenliği yok. Evlerimizden çıktığımızda başımıza ne geleceğini bilmiyoruz. İzlenen politikalar kadınların dışarıya çıkmaması, evlerin içine hapsedilmesini amaçlıyor. Oysa biz kadınlar için evler de güvenilir değil. İçişleri Bakanlığı’nın verileri söylüyor. Her saat başı 10 aile içi şiddet vakası işleniyor. Şu anda ne evde ne de sokakta can güvenliğimiz var” diye konuştu.   

Çekilme, uygula

Bütün bunlar yaşanırken İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istenmesinin ciddi tehlikelere yol açacağını söyleyen Eroğlu, “Türkiye çekilebilir ancak uluslararası bir platformda izah edemez. Sözleşmeden çekilmek demek ben artık kadını korumuyorum, şiddeti önlemiyorum demektir. Bu çok ciddi sonuçlar doğuracak. Yani öyle biz çekiliyoruz demekle bu iş bitmiyor. Geri çekilmesi halinde uluslararası bir yaptırımı olacaktır. İzleme Komitesi (GREVİO) raporlarında bu durum yer alacak. Türkiye’nin itibari açısında çok kötü ve vahim sonuçlar doğurabilir. Çekilmek yerine uygulamak gerekir” diye konuştu. 
 
Kadın ayaklanması gelişebilir

Sesini çıkaran kadınların katledildiğini, rakamların çok ciddi boyuta ulaştığının altını çizen Eroğlu, kadınların eylem ve tepkilerini şu sözlerle değerlendirdi: “Katliamlara karşı kadınlar isyanda. Bu isyan çok ciddi yerlere varabilir. Toplumsal bir çatışmaya, bir kadın ayaklanmasına neden olabilir. Çünkü gelinen noktada kadınlar kendi kendilerini korumak zorunda kaldılar. Hiçbir mekanizma artık kadınları korumuyor. Yaşam hakkımız üzerinden kimse pazarlık yapmasın. Devlet şiddet ve katliamları önlesin. Kadınlara dair politikalar geliştirsin. Böyle gitmesi halinde hiç kimsenin altında kalkamayacağı çok ciddi patlamalar olabilir.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.