Tutsak oğlunu dört yıldır göremedi

9 Ekim 2020 Cuma - 18:00

  • Tutsak aileleri, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek, hasta tutsaklara ölümün reva görüldüğünü söyledi.

 

Cezaevlerinde yüzlerce hasta tutsak ölüm sınırında yaşıyor. Tüm çağrı ve girişimlere rağmen bugüne kadar tek bir adım atılmadı. Sadece Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir yılda dört hasta tutusak yaşamını yitirdi. Yetkililerin, cezaevlerinde yaşanan ölümlere ve hak ihlallerine karşı sessizliği ise sürüyor. Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen cezaevlerinden biri de Şırnak T tipi Kapalı Cezaevi. Cezaevi koşullarını protesto eden tutsaklar, iki haftadır kapalı aile görüşlerine çıkmıyor. Aileleri, yakınlarına ölüm dayatıldığını belirtti.

Tutsak Nezir Katar’ın eşi Cihan Katar, ”Nezir midesinden ameliyat oldu ve hastadır. Şu anda tedavi ve kontrolleri yapılmıyor ve hastaneye götürülmüyor. Nezir, tam 15 gündür bir hücrede tutuluyor. Zulme karşı durdukları için cezaevindeler. Cezaevlerinde bir ölüm haberi daha almak istemiyoruz. Zulüm politikasına son verilmelidir” diye konuştu.  

Afyonkarahisar T Tipi Kapalı Cezaevinde olan oğlunu dört yıldır görmediğine dikkat çeken Akide Ertaş da “Oğlum 7 yıldır cezaevinde. İlk tutuklandığında Mardin Cezaevi’ne gönderildi. Daha sonra oradan Afyon’a sürgün ettiler. Afyon çok uzak olduğu için görüşlerine gidemiyoruz. 22 saatlik yolu nasıl gidebilirim ki? Dört yıldır oğlumu görmüyorum. Bunun neresinde adalet var? Bu sürgün politikaları ile hem bizleri hem de çocuklarımızı cezalandırmak istiyorlar. Zulüm etmelerinin tek gerekçesi Kürt olmamız. Tutsaklara ölümü reva görüyorlar. Bizler bunu kabul etmiyoruz” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.