Tutsak yakınları: Zulme son verin

8 Kasım 2022 Salı - 16:00

  • Tutsak yakınları, Adalet Nöbeti eylemlerinin 357. gününde Diyarbakır Cezaevi önünde bir kez daha tutsaklara yönelik işkence ve zulme son verilmesini istedi.  

 

Adalet Nöbeti eylemi, 357. gününde Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde devam etti. Eyleme, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Amed Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED DER) destek verdi.

Eylemde, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan; bir gözü ve bir kolu olmayan Civan Boltan’ın annesi Nazime Boltan konuştu. Boltan, “Neredeyse bir yılımız dolacak, adaleti arıyoruz fakat görünürde adalet yok. Ne olursa olsun hayatta olduğumuz sürece adaleti aramaya devam edeceğiz” dedi. Boltan, oğlu Civan’a kitap taşıma işkencesi yapıldığını ve sonrasında darp edildiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Biz adaleti aradıkça çocuklarımıza daha çok zulüm ettiler. Bu hafta öğrendim, benim çocuğum hasta ama ona kitap taşıtmışlar, sonrasında da darp etmişler. Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’na vicdan uğramamış, uğrasaydı o halde olan birine cezaevinde zulüm etmezlerdi. Hayatta olduğum sürece mücadelemi sürdüreceğim. Benim oğlum terörist değil, terörist onlar, onların gardiyanları terörist. Öyle olmasaydılar bu zulmü yapmazlardı. Oğlumun yalnızca bir eli var, beyninde hastalık var. Hak hukuk olsaydı çocuklarımıza bu zulmü etmezlerdi.”

Talepleri karşılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Boltan, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuna kadar çocuğumun ve tüm hasta tutukluların mücadelesini vereceğim. Biz Kürt’üz ve asla bundan utanmıyoruz. Çocuklarımızın mücadelesi sürecek. Haklı mücadele veriyoruz vermeseydik, yağmurda çamurda buralara gelmezdik. İnfazlar yanmasın, hasta tutuklular serbest bırakılsın. Bir gün hak, hukuk ve adalet size de lazım olacak.  Yeter artık biraz vicdanlı olun ve bu zulümlere son verin.”

Eylem, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Hak, hukuk ve adalet” sloganıyla son buldu.   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.