Tutsaklara az yemek

Sercan Bingöl

Sercan Bingöl

  • Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutsakların yemeği azaltıldı. Tepki gösteren tutsaklar, “Size hiç yemek vermemek gerekiyor” denilerek tehdit edildi. 

MEDİNE MAMEDOĞLU 

Yoğun hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerinden biri de Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi. Tutsak Sercan Bingöl’ün annesi Besra Bingöl, en son 3 Kasım’ı 4 Kasım’a bağlayan gece koğuşlarının basılarak, eşyalarını almalarına dahi izin vermeden başka koğuşlara götürüldüklerini anlattı. 6 Şubat depreminde bütün ailesini kaybettikten sonra psikolojik sorun yaşayan Semsûrlu bir adli tutuklunun siyasi tutsaklar aleyhine ifade vermeye zorlandığı, 3 Kasım gecesi yaşanan baskının da bu nedenle yapıldığı öğrenildi.  Tutsakların cezaevinde gıdadan sağlığa kadar hiçbir hakka erişemediğini aktaran Bingöl, tutsakların revire götürüldüğünde dahi çıplak aramaya maruz bırakıldığını söyledi. Besra Bingöl, “Bu uygulama yüzünden revire gidemiyorlar. Revire gidemedikleri için hastaneye sevkleri de olmuyor. Özellikle hasta tutsaklar bu durumdan olumsuz etkileniyor” şeklinde konuştu. 

Yemeklerde de kısıtlamaya gidildiğini belirten Besra Bingöl, şunları paylaştı: “Yemeklerin miktarını azaltmışlar. Adli tutsaklara daha çok yemek verilirken, siyasi tutsaklara daha az veriliyor. Tutsaklar bu duruma tepki gösterince de cezaevi görevlileri, ‘Size bu bile fazla, aslında hiç yemek vermemek gerekiyor’ gibi söylemlerde bulunmuş. Siyasi koğuşları, adli koğuşların tam ortasına almışlar. Eskiden dört siyasi koğuş vardı, şimdi üçe indirmişler. Yine tutsakların radyolarına, kitaplarına, elbiselerine ‘yasak’ diye el koymuşlar. 18 kişi için 3 plastik masa vermişler. Yemek esnasında bazı tutsaklar yer olmadığı için yemeklerini yerde yemek zorunda kalıyor.” 

 

*****