Üç kişinin katiline indirim

16 Eylül 2020 Çarşamba - 17:11

  • 10 yaşındaki bir çocuk ile iki kişinin yaşamını yitirmesine neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Burhan Kolbaşı hakkında verilen 4 yıl 2 ay hapis cezası 45 bin 600 TL para cezasına çevrildi. 

Amed’in Lice ilçesinde 19 Haziran 2017’de polis Burhan Kolbaş’ın sürücüsü olduğu zırhlı araç, karşı yönden gelen minibüse çarpmış; 10 yaşındaki Zilan Yamankılıç, minibüs sürücüsü Remzi Menteşe ve yolcu İlhan Ayaş yaşamını yitirmişti. Üç kişinin yaşamını yitirmesi nedeniyle hakkında “taksirle birden fazla insanın ölümüne neden olmak” suçundan dava açılan polis Kolbaş’ın karar duruşması  önceki gün görüldü. Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamaya Yamankılıç Ailesi ve avukatı ile polis Kolbaş’ın avukatı katıldı. 

Esas hakkındaki mütalaasını sunan iddia makamı, bilirkişi raporlarında polis Kolbaşı’n “asli kusurlu” olduğu, diğer sürücü Remzi Menteşe’nin herhangi bir kusuru olmadığına işaret etti. Savcı, sanığın “taksirle birden çok kişinin ölümü veya yaralanması” suçundan cezalandırılmasını talep etti. 

 Mahkeme heyeti, kısa bir aranın ardından Kolbaşı hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümü” suçlamasıyla 5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, ardından sanığın geçmişi, yargılama sürecindeki pişmanlığa ilişkin davranışlarını gerekçe göstererek, cezayı 4 yıl 2 aya indirdi. Mahkeme, bu cezayı da 45 bin 600 TL para cezasına çevirdi.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.