Uğurlar olsun Mamoste Milazım

Yurt Dışı Haberleri —

Mülazim Köker (Mamoste Milazım) cenaze merasimi

Mülazim Köker (Mamoste Milazım) cenaze merasimi

  • Ömrü mücadeleyle geçmiş, bir şehit ve tutsak babası, Kürt Enstitüsü’nün emektarlarından Mamoste Milazım hayatını kaybetti. Hayat arkadaşı onu uğurlarken şöyle dedi: "Mamoste özgürleşmiş Kurdistan’a gidemedi fakat şimdi gidecek. Göndereceğiz, kendi topraklarında rahat uyusun.”

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de 81 yaşında hayatını kaybeden Milazim Köker (Mamoste Milazım) memleketi Muş’un Malazgirt ilçesinde toprağa verildi.

Malazgirt’te 1943 yılında dünyaya gelen Mamoste Milazım, 1980 yılında Malazgirt’te öğretmenlik yaptığı dönemde görevinden atıldı. Gözaltına alınan ve işkenceler gören Mamoste Milazım tutuklanarak cezaevine atıldı. Gördüğü işkence, gözaltı ve tutuklamalardan sonra 6 yıl kaçak olarak yaşadığı İstanbul’dan Avrupa’ya zorunlu olarak göç etmek zorunda kaldı. 1998 yılından bu yana Berlin’de yaşayan Mamoste Milazım, Kürt Enstitüsü’nde yıllarca Kürt dili üzerine çalışmalarda bulundu.

Kürt Enstitüsü emektarı

Almanya Kürt Enstitüsü emektarı olan Milazim Köker, 13 Ocak’ta Berlin’de yaşamını yitirdi. 15 Ocak’ta Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde bir araya gelen ailesi ve dostları, Mamoste Milazım’ı yapılan tören ardından memleketi Malazgirt’e uğurladı. Cenaze töreninde Almanya Kürt Enstitüsü adına konuşan Cemal Xînsor, Mamoste Milazım’i şu sözlerle anlattı: "Yıllarca birlikte Enstitü çalışması yürüttüğümüz Mamoste Milazım’ı tanımanın sevincini her zaman yaşadım. Aydın, entelektüel, bilgin ve savaşçıydı. Çalışma yürüttüğümüz yıllarda ne zaman bir burukluğumuz olsa derdi ki; bu yol uzun soluklu bir yoldur. Elbette ki hatalarımız olacak, elbette ki yanlışlarımız olacak. Yıllarca sürgün hayatı yaşadı lakin hiçbir zaman bunun kırgınlığını yaşamadı. Her zaman arkadaşları için coşkulu, mücadeleciydi. Elbette ki bugün derin üzüntü içerisindeyiz fakat bir yandan da böyle bir arkadaşı tanımanın mutluluğunu, birlikte çalışmanın sevincini de yaşıyorum."

 

 

Komünist Mamoste olarak biliniyordu

Nav-Berlin (Özgür Kurdistanlılar Meclisi) Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz da Mamoste Milazım’in bir oğlunun şehit olduğunu hatırlatarak şunları belirtti: ''Şahsen yakın bir tarihte tanışmış olsak bile onu gıyaben tanıyordum. Muş’ta ve Serhad bölgesinde Komünist Mamoste olarak biliniyordu. Vicdan sahibi, ahlaklı ve şerefliydi. Sadece vicdan sahibi değil hem şehit babası hem de tutuklu babasıydı. Mücadelesini bıraktığı yerden sürdürmeye devam edeceğiz."

Hayat arkadaşı onu anlattı

Mücadele ve hayat arkadaşı Dayê Köker de cenaze töreninde konuştu. "Mamoste’nin Kurdistan için büyük emekleri oldu" diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: "50’den fazla kez gözaltına alındı, işkence gördü fakat hiçbir zaman bahsetmedi. Her zaman Kurdistan’dan bahsederdi, suyundan, toprağından. Düşman yine bir ev baskınında Mamoste’yi götürmek için geldiğinde 'evini yakacağız' dedi. 'Yakın' dedim. Çünkü; şehitlerden, halktan, Kurdistan’dan önemli değil. Bu gün yaksanız da taş benimdir. Kurdistan özgürleştiğinde gelir, özgür topraklarımızda tekrar evimizi yaparız. Ne olursa olsun, şehitlerimizin, toprağımızın ve Önderliğimizin yanında olmalıyız. Emek vermeliyiz, mücadele etmeliyiz. Mamoste özgürleşmiş Kurdistan’a gidemedi fakat şimdi gidecek. Göndereceğiz, kendi topraklarında rahat uyusun."