Örgütlenerek güçleneceğiz

Yurt Dışı Haberleri —

KON-MED

KON-MED

  • Almanya'daki Kurdistanlıların çatı örgütü KON-MED hafta sonu 4. ara dönem toplantısını gerçekleştirdi. Geçmiş bir yılın masaya yatırıldığı toplantıda KON-MED örgütlülüğün Kürtlerin siyasal, sosyal, kültürel ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediği belirtildi.
  • Hem üye sayısını arttırma hem de etkili ve sonuç alıcı çalışmalar yürütmek için planlama yapan KON-MED, Kürtçe dil kursundan kültür festivallerine, spor kulüplerini desteklemeden kadın cinayetlerine karşı mücadeleye, cezaevindeki ve kamplardaki Kürtlerle dayanışmaya kadar bir dizi karar aldı.

MEHMET ZAHİT EKİNCİ/ BERGISCH GLADBACH

Almanya Kurdistanlı Demokratik Topluluklar Konfederasyonu, (KON-MED) hafta sonu 4. ara dönem toplantısını gerçekleştirdi. Geçmiş yılın masaya yatırıldığı toplantıda bir yıl boyunca yeni yönetimde yer alacakların önüne hedefler konuldu. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürütülen mücadele de birincil gündemler arasında.

5 federasyon, 42 meclis, 16 komün, 13 komite ile inanç, kültür, dil vb. alanlarda çalışma yürüten bileşenlerin de yer aldığı 150 kurumu bir araya getiriyor. Köln yakınlarında bulunan Bergische Gladbahch’da 22-23 Haziran’da gerçekleşen toplantının basına kapalı ilk gününe federasyon eşbaşkanları ve kurum temsilcileri katıldı. İkinci gün ise KON-MED’e bağlı meclis ve kurumlar yönetimleri de toplantıya katıldı. Almanya’nın farklı kentlerinden 500’ü aşkın delegenin katıldığı toplantı Kurdistan ve dünya devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından KON-MED Eşbaşkanları Kerem Gök ve Ruken Akça açılış konuşmasını yaptı.

Hayatın her alanında

“Geçmiş bir yılı dostlarımız ve arkadaşlarımızla birlikte değerlendirmek istedik” diyen Ruken Akça, Türk devletinin saldırılarına dikkat çekerek, “Önder Apo üzerinde ağır bir tecrit var. Dağlarda gerillaya, sokakta halkımıza saldıran devlet şimdi de doğamızı ve hayvanlarımızı katlederek canımızı yakmaya devam ediyor. Yangına bilinçli olarak seyirci kalıyor. Tüm kirli ve asimilasyoncu politikalara karşı ‘Jin jiyan azadî’ sloganı ile hayatın her alanında mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

31 yıllık yasağa hayır

Eşbaşkan Kerem Gök de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, “Ulusal bir bilinç ve ruh ile zindanda direnen ve mücadele eden Önder Apo’yu selamlıyoruz. Fiziki özgürlüğünü sağlayana kadar mücadelemiz sürecek. Bir yüz yılı daha kaybetmek istemiyoruz. Almanya’da 31 yıldır devam eden PKK yasağını da kabul etmiyoruz” diyerek, kesintisiz mücadele vurgusunda bulundu.