Ukrayna’ya zırhlı desteği

Dünya Haberleri —

Alman Leopard II tankı

Alman Leopard II tankı

  • Ukrayna’ya desteğinin süreceğini açıklayan Almanya 2,7 milyar euro tutarında zırhlı ve uçaksavar verme kararı aldı. Yeni askeri yardım kararını Savunma Bakanı Pistorius duyurudu. 

Detayları Der Spiegel gazetesinde yayınlanan Almanya’nın teknolojik silah yarımı “Ukrayna’ya desteğin ciddi olduğu” sözleri ile duyuruldu. Almanya, Ukrayna'ya 2,7 milyar euro hacminde askeri yardım paketi açıkladı. Alman hükümeti tarafından yapılan açıklamada söz konusu yardım paketinin tank, zırhlı araç ve uçaksavar sistemleri gibi askeri teçhizatı kapsayacağı belirtildi.
Der Spiegel gazetesinde açıklanan paketin, 30 Leopard tankı, 20 zırhlı personel taşıyıcı, 100’den fazla savaş aracı, 18 kundağı motorlu obüs, 200 arama dronu ve hava savunma aracı içerdiği belirtildi.
Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, söz konusu askeri yardım paketinin, "Almanya'nın Ukrayna desteğinde ciddi olduğunu gösterdiğini" açıkladı. Pistorius, "Almanya sağlayabileceği bütün desteği, (savaş) ne kadar uzun sürerse sürsün sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana ilk kez Almanya'ya ziyaret gerçekleştiriyor. Zelenskiy'nin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmier ile görüştükten sonra helikopterle Aachen kentine geçerek burada Uluslararası Şarlman Ödülü'nü alması planlanıyor. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.