Uyarıya rağmen ihmal

Dünya Haberleri —

12 Ağustos 2020 Çarşamba - 23:00

.

.

  • Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta geçen hafta meydana gelen şiddetli patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 171'e çıkarken, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile istifa eden Başbakan Hasan Diyab’ın Temmuz ayında olası bir patlamaya dair uyarıldığı ortaya çıktı.

4 Ağustos’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut limanında 2 bin 750 ton amonyum nitratın neden olduğu patlamanın bilançosu ağırlaşıyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı 171’e çıktı, 40 yakın insanın ise hala kayıp olduğu belirtiliyor.

Beyrut’un büyük yara almasına neden olan patlamadan hükümeti sorumlu tutan binler sokağa çıkmış ve hafta boyu hükümeti protesto etmişti. Gösteriler hükümetin istifasını getirirken, Reuters haber ajansı, Temmuz ayında güvenlik uzmanlarının limandaki olası bir patlamanın tehlikesine ilişkin Lübnan hükümetini uyardığını yazdı.

Ne olmuştu?

Beyrut limanında 4 Ağustos’ta yaşanan patlama 171 kişinin yaşamını yitirmesine, 5 binden fazla insanın yaralanmasına, 300 bin insanın evsiz kalmasına neden oldu. 40 yakın insandan ise hala haber alınamıyor.

Patlamaya neden olan 2 bin 750 ton amonyum nitratı taşıyan Rus iş insanı Igor Greçuşkin’e ait MV Rhosus isimli geminin 2013 yılının Eylül ayında Mozambik’e varmak üzere Gürcistan’dan yola çıktığı, İstanbul üzeri yol aldıktan sonra "ciddi işletme ihlalleri" bulunduğu gerekçesiyle Beyrut'a gelir gelmez alıkonulduğunu ortaya çıktı.

BEYRUT

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.