Viyana’da festival buluşması

Kadın Haberleri —

13 Eylül 2020 Pazar - 18:00

  • Viyana'da Avrupa Kadın Dayanışma Platformu'nun organizesiyle ‘Yaşasın Rojava Kadın Devrimi’ sloganıyla festival düzenlendi.

Avesta Kadın Meclisi, Sosyalist Kadınlar Birliği, Yeni Kadın, Komintern’den oluşan Avrupa Kadın Dayanışma Platformu, ‘Yaşasın Rojava Kadın Devrimi’ sloganıyla Viyana’da kadın festivali düzenledi.
Önceki gün sabahın erken saatlerinde Schwarzenbergplatz’da stand kuran gruplar, alanı kadın renkleri ile süsledi. Saat 10.00’da başlayan festival akşam 22.00’ye kadar sürdü.
Festival, saygı duruşu ardından Platform adına Avusturya Civaka Azad temsilcisi Nurcan Güleryüz’ün konuşmasıyla başladı. Ardından organize temsilcileri söz aldı. Konuşmalarda 12 Eylül faşist darbesinin 40. yıldönümü hatırlatılarak, Türk devletinin kadınlara uyguladığı işkence, tecavüz ve katliamların bugüne kadar sürdürdüğü hatırlatılarak, “Unutmadık unutturmayacağız” vurgusu yapıldı. Rojava kadın devrimini selamlayan temsilciler, “Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da bir devrim olacaksa, bu devrime kadınların öncülük edeceğini belirtti.
Festivalde Koma Devran grubunun da içerisinde yer aldığı yerel kadın grupları sahne aldı. Kadınlar, etkinlik boyunca coşkuyla şarkılara eşlik etti, halay çekti.
Gece geç saatlere kadar süren festival, sloganlar eşliğinde sona erdi.

Y.ÖZGÜR POLİTİKA/VIYANA