Wargenimo açık cezaevi gibi

Wargenimo (Çobanpınar) köyü

Wargenimo (Çobanpınar) köyü

  • Rojhilatê Kurdistan sınırında iki tepe arasında bulunan Wargenimo (Çobanpınar) köyü, Türk ordusu tarafından açık cezaevine çevrilmiş gibi.
  • Yalnızca 07.00-19.00 arası giriş çıkışlar serbest. Herhangi birinin acil bir işi çıksa köyden çıkamaz ya da acil köye gitmesi gereken biri köye giremez. Akrabaları bile gilemez.
  • Hasta biri varsa yanında bir refakatçısıyla bu saatler harici giriş-çıkış yapabilir. Köyün 50 metre uzağında bulunan kontrol noktasına kimliğini verip imza atmak zorunda.
  • Köyün ortasındaki tepenin tam üstünde ve hemen çıkışında kontrol noktaları var. Zaten köyün çevresi karakollarla çevrili. Köylüler, köyün bir kez daha boşaltılmak istendiğini söylüyor.

ASMİN BARAN / COLEMÊRG

Sınır köylerindeki abluka hali son 8 yıldır farklı yasaklarla sürdürülüyor. Rojhilatê Kurdistan sınırında iki tepe arasında bulunan Wargenimo (Çobanpınar) köyü de baskıların zirve yaptığı yerlerden.

90’lı yıllarda boşaltılan çoğu köye giriş-çıkışlara hala izin verilmezken, geri dönüş yapılan çoğu köyde fiili yasaklar söz konusu. Köye getirilecek yemek miktarından toplanacak ot alanına kadar her şeyin belli bir kurala bağlandığı köylere giriş çıkışlar ise ikametgâh belgesi ve Valilik'ten alınan izin kâğıdıyla mümkün oluyor. Köylülerin hangi saatler arası köyde bulunabileceğine dahi bölgedeki karakollar karar verirken köylülerin ekili arazisi veya otlakları da işgal edilmiş durumda. Yurttaşlar ise yasakların bilinçli olarak konulduğunu ve asıl hedeflenenin köyü yeniden boşaltmak olduğunu söylüyor.

Köyde yaşamayan giremez!

Bu yasakların yoğun olarak yaşandığı yerlerden biri de Wargenimo köyü. Son yıllarda geri dönüşlerin yaşandığı yerlerden biri olan bu köyde yurttaşlar ot toplayarak, arıcılık ve hayvancılık yaparak geçimini sağlıyor. Yasaklar nedeniyle geçimlerini sağlayacak iş bulamayan köylüler, köye her giriş çıkışlarında GBT’ye maruz kalıyor. Bunun yanı sıra ikametgâh şartının da konulduğu köye orada yaşamayan biri giremiyor. Köyün ortasında ve çevresinde de çok sayıda karakol bulunuyor.

 

 

Köylüler korkutuluyor

Wargenimo köylüleriyle maruz kaldıkları baskıları konuştuk. Yaşanan süreci 80’lere benzeten köylüler ne köylerine ne de evlerine rahat bir şekilde girebildiklerini söyleyerek baskılara son verilmesini istiyor. Sertip Şen adlı çobanın 2019'da koyun otlatırken bir uzman çavuş tarafından katledildiğini hatırlatan köylüler, bu cinayet sonrası baskıların ve korku politikalarının daha da arttığını söylüyor.

Giriş-çıkışlara saat sınırlaması

Köylüler kendilerini en fazla zorlayanın köye giriş ve çıkış saatleri olduğunu anlatıyor: “Yalnızca 07.00-19.00 arası giriş çıkışlar serbest. Herhangi birinin acil bir işi çıksa köyden çıkamaz ya da acil köye gitmesi gereken biri köye giremez. Sadece hasta olan biri varsa yanında bir refakatçısıyla bu saatler harici giriş-çıkış yapabilir. Ayrıca köyün 50 metre uzağında bulunan kontrol noktasına kimliğini vererek, imza atmak zorundasın. Her giriş çıkışta bu uygulama rutin olarak uygulanıyor.”