Weg mit dem PKK Verbot!

Diaspora Haberleri —

22 Kasım 2020 Pazar - 15:31

  • Almanya’da 27 yıldır yürürlükte olan PKK yasağı ülkenin birçok kentinde protesto edilerek, yasağa bir an önce son verilmesi çağrısı yapıldı.

 

Almanya’da 1993’ten bu yana uygulanan PKK yasağı nedeniyle çok sayıda Kürdistanlı gözaltına alındı, tutuklandı, oturumları ile tehdit edildi, vatandaşlık hakkından mahrum edildi, yargılandı ve para cezasına çarptırıldı.  

İzinli yapılan demokratik eylemlerleri dahi dava konusu yapılan Kürdistanlıların kurumları da kriminalize edildi, demokratik haklarını kullanmaları engellendi. Bütün bu baskılara rağmen Kürtler bu haksız ve anlamsız yasağa boyun eğmedi. Almanya'da yaşayan Kürdistanlılar PKK yasağının 27. yılını protesto etmek için birçok kentte eylem ve miting düzenleyerek yasağın biran önce sona ermesini talep etti.

Dev PKK bayrağı açıldı

Köln’de yüzlerce kişinin katıldığı eylemde PKK yasağı ile birlikte Alman devletinin faşizan ve ırkçı yaklaşımları da protesto edildi.

Çeşitli siyasi parti temsilcisi ve toplumun birçok kesiminden katılımın gerçekleştiği eylemdeki konuşmalarda Almanya’nın faşist Türk devletini destekleyici politikaları kınandı.

30 metrelik dev bir PKK bayrağı açan eylemciler sık sık, “PKK halktır, halk burada” sloganını attı.

Yasak, Türk devletine yarıyor

Başkent Berlin’de Kürdistanlılar ve dostları Wittenbergplatz’da buluştu. Eylemde “Women Defend Rojava” kolektifi adına konuşan Gisela Rhein “PKK yasağı nedeniyle Kürtler Almanya’da hukuksuzluğa maruz kalıyor. Alman hükümeti PKK yasağı ile demokrasi, ekoloji ve kadın mücadelesi veren bir haraketi kriminalize ediyor” dedi.

Azadi e.V adına konuşan Dr. Elmar Millich ise PKK yasağının Kürt toplumunun yaşamını olumsuz etkilediğini belirtti. Mevcut yasağın TC ve Erdoğan rejimine yaradığını, insanlığa hiçbir şekilde hizmet etmediğini belirten Dr. Millich PKK yasağının kaldırılması gerektiğini ifade etti.