Yanına gidenlere de ateş

16 Ekim 2020 Cuma - 17:11

  • Saray’da kaybolan hayvanlarını aradığı sırada sınırdaki İran askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan İrfan Bağatur’un tedavisi sürüyor.

 

Van’ın Saray ilçesine bağlı Qurcen Mahallesi’nde yaşayan 28 yaşındaki İrfan Bağatur, 12 Ekim’de İran askerlerinin sınırda açtığı ateş sonucu sağ bacağından vurularak yaralandı. Van Yüzüncü Yıl Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Hastanesi’ne kaldırılan Bağatur’un tedavisi devam ediyor. Baba Kemal Bağatur, İran askerlerinin keyfi bir şekilde ateş açtığını söyledi. Bağatur, sınırı geçmemesine rağmen İran askerlerinin hiçbir uyarıda bulunmadan ateş açtığını belirterek, “Açılan ateş sonucu oğlum bacağından yaralanıp atından düşüyor. Yaralı bacağıyla kendini bir taşın arkasına atarak kurtulmaya çalışıyor. Telefonu ile köyü arıyor ve kendisini kurtarmalarını söylüyor. İran askerleri gelip başında saatlerce bekliyor. Biz de hemen atla iki kişiyi o bölgeye gönderdik. Giden iki kişiye de yine İran askerleri ateş açtı” dedi. 

Ambulans gelmedi

 İran askerlerinin yaralı haldeki oğlunu almalarına izin vermemesi üzerine Türkiye tarafında bulunan sınır karakolunu arayıp yardım istediklerini ifade eden Bağatur, “Ambulans bekledik ama gelmedi, oğlumu köy muhtarının aracı ile hastane götürdük” diye konuştu.

Bağatur, sınır hatlarının artık ölüm yerlerine dönüştüğünü hatırlatarak, şunları söyledi: “Meralarda, tarlalarda İran askerleri acımasızca insanları vuruyor. Sorgusuz sualsiz vuruyorlar. Ölen her kimse sahipsiz kalıyor. Gerek Türkiye gerekse İran tarafı kanunlara uymuyor. Kanun ve nizam olmalıdır. İnsanlar yakalanmalarına dua ediyorlar.”  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.