Yaşamları tehlike altında

  • İlerleyen yaşlarına ve hastalıklarına rağmen tahliye edilmeyen tutsakların, yaşamları tehlikeye atılıyor. İHD Amed Şubesi yönecilerinden Berfin Elçi, “İşkence yasağı ihlal ediliyor. ATK’nin olumlu raporlarına rağmen tutsaklar tahliye edilmiyor” dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU / AMED

En temel insan haklarından biri olan sağlık hakkının ihlal edildiğini; ağır hastalıklara rağmen tutsakların tahliye edilmemesi işkence olduğunu belirten İHD'li Berfin Elçi, özellikle ileri yaştaki kadın tutsakların insani olmayan koşullarda tutulmasının, toplum vicdanını yaraladığını vurguladı.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre 2022'de 78, 2023'ün ilk 5 ayında ise 15 tutsak cezaevinde yaşamını yitirdi. Bir yıl önceki verilere göre; 651'i ağır olmak üzere en az bin 517 hasta tutsak var. Makbule Özer, Hatice Yıldız, Hanife Arslan ve Besra Erol, yaşları ilerlemiş olmasına rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsaklardan sadece birkaç tanesi. İçeride yaşadıkları sağlık sorunlarına rağmen Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) verdiği “cezaevinde kalabilir” raporları gerekçe gösterilerek tahliye edilmiyorlar.

 

 

Besra Erol 67 yaşında

Suruç’ta 2015’te yaşanan patlamada oğlu Evrim Deniz’i kaybeden Besra Erol (67) cenaze töreninde kullandığı sözler nedeniyle “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandı. Bu yargılamada 7,5 yıl hapis cezası alan Besra Erol, Nisan 2019’da tutuklandı. Şimdilerde Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Besra Erol, şeker, tansiyon, fıtık, bel ve diz ağrısının yanı sıra göz ağrılarıyla da mücadele ediyor. Yüksek tansiyondan dolayı gözünden ameliyat ve yine cezaevinde iki defa anjiyo olan Besra Erol, geçirdiği operasyonlara rağmen hala aynı ağrıları yaşıyor.

 

 

Makbule Özer 81 yaşında

İkinci defa geçen ay tutuklanan 81 yaşındaki Makbule Özer de çok sayıda hastalıkla yaşamını sürdürüyor. Elinde bastonuyla yürümekte dahi zorlanan Makbule Özer’in yüzde 61 engelli raporu da bulunuyor. İlk olarak Mayıs 2022'de tutuklanan Makbule Özer, dört ay sonra tahliye edilmişti. Yeniden tutuklanan Makbule Özer’in ailesi ile yaptığı görüşmede kullandığı son söz ise “Direneceğim” oldu. Kamuoyunun yakından takip ettiği olayda ATK’nin vereceği yenin karar bekleniyor.