Yatırım için güven yok

9 Aralık 2020 Çarşamba - 20:40

  • Ekonomist Mustafa Sönmez, tek adam rejiminin hukuktan uzak, güven vermeyen, inandırıcılığı olmayan söylemlerinin, yatırım ve doğrudan sermaye çekmek için yeterli olmadığını söyledi.

Erdoğan’ın “ekonomide reform” söylemlerinin içi boş sözler olduğunu belirten ekonomist Mustafa Sönmez, “Ekonomik sıkışıklığa direnemeyen AKP, böyle bir kabuk değiştirme şovuna kalkıştı. Ama kimseyi inandıramadı” dedi.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Kasım’da Tekirdağ 7. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı açıklamada, ekonomide ve hukukta yeni reformlara gideceklerini söyledi. Erdoğan’ın “reform” söylemlerinin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından gelmesi dikkat çekti. Maliye Bakanlığı’na Lütfü Elvan’ın; görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın getirilmesi, hükümetin sıkışmışlık içinde yol arayışı olarak değerlendiriliyor. Bu sürecin hemen ardından sermayeye vergi afları, sigorta ve faiz desteği ile yabancı sermayeye davetler izledi. İktidarın sıklıkla dile getirmeye başladığı “ekonomide reform, dış politikada diyalog” söylemlerini değerlendiren Ekonomist-Yazar Mustafa Sönmez, bunların bir inandırıcılığının olmadığını ifade etti.

Piyasaya sürülen sözlerin inandırıcı olmadığını belirten Sönmez, bu söylemlerin tamamen Batı ülkelerinden yabancı kaynaklar çekmeye dönük içi boş söylemler olduğunu söyledi. Sönmez, pratik ve icraat itibarıyla bu söylemlerin ikna edici olmadığını vurgulayarak, “Bugün yarın Avrupa’da Türkiye ile ilgili yapılacak toplantıların sonuçlarını göreceğiz. Bunları hem tutarlı olmayan hem de inandırıcılığı olmayan adımlar olarak görüyorum. Burada esas amaç diğer ülkelerden artık gelmeyen yabancı para girişinin tekrardan ülkeye girmesini sağlamaktır” dedi.

Güven vermekten uzak

 Sönmez, yabancı sermayenin Türkiye’ye karşı güveninin çoktan kaybolduğunu belirterek, “Bu güvenin yerine gelmesinin bu söylemlerle geri geleceğini düşünmüyorum. Bu o kadar kolay görünmüyor” dedi. AKP’nin önceki yıllarda yabancı yatırımcılara güven verip ekonomik olarak kendisine inandırdığını hatırlatan Sönmez, şöyle devam etti: “on 5 yılda hem ekonomik göstergeler kırılgan hem de politik yapılanma güven vermekten uzaklar. Özellikle 2018 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yabancılara da çok ikna edici ve güven verici gelmedi. Bütün bunlara baktığımız zaman yatırımların azaldığını rahatlıkla görebiliyoruz.”

Kabuk değiştirme şovu

 AKP’nin reform adı altında kabuk değiştirme şovu yaptığını sözlerine ekleyen Sönmez, “AKP, ekonomik sıkışıklığa direnemeyince böyle bir kabuk değiştirme şovuna kalkıştı. Bu kabuk değiştirme şovunun inandırıcı olduğunu söyleyememekle birlikte kimsenin de buna ikna olmadığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

 Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevinden alınması ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevinden istifa etmesinin yeni reform adımlarından biri olduğuna dikkat çeken Sönmez, istifaların ve görevden alınmaların da ekonomiye bir etkisinin olmadığını söyledi. Görevden alma ve istifaların reform söylemleri çerçevesinde görüp öyle incelemek gerektiğini ifade eden Sönmez, AKP’nin bu adımlarında da başarı sağlayamadığını kaydetti.

Rejimin inandırıcılığı yok 

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik çok fazla kaygılarının olduğuna işaret eden Sönmez, sözlerini şöyle tamamladı: “Tek adam rejiminin keyfine göre hareket etmesi konusunda kaygılar var. Bunları gidermek için bazı kozmetik düzenlemeler peşindeler. Reform adı altında kendi çıkarlarına göre bazı düzenlemeler yapacaklar ve tereddütleri giderici şeyler sağlama gayretindeler. Şu anda karar ve düzenleme konusunda bir değişiklik yok. Erdoğan’ın tek adamlık konumu hiçbir şekilde sorgulanmıyor, icraat olarak da bir değişiklik yok. Bunu herkes görüyor. Bunlardan dolayı da bu reformların bir inandırıcılığı yok.”   İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.