Yeşil Sol Avrupa’da meydanlara indi

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Yeşil Sol Parti listesi ile seçimlere giren Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri Avrupa başkentlerinde kitlesel miting, birçok kentte halk buluşması ve büro açılışları ile Avrupa genelinde çalışmalarına hız verdi.
  • Berlin mitinginde konuşan HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, devrimci görevleri hatırlatıp: “Devrimcilik, oy verileceği zaman oy vermek, kovalanacağı zaman kovalamaktır. Bugün Erdoğan’ı kovalamak zamanıdır.”
  • Paris mitingine Fransız partilerin temsilcileri de katılarak destek verirken mitingde konuşan Amed milletvekili adayı Berdan Öztürk “Çözümlere Amerika’da, Rusya’da ya da başka yerde arayanların aksine çözümün adresi İmralı’dır”
  • Zürih mitinginin açılış konuşmasını yapan CDK-S Eşbaşkanı Selma Sürer. “Tarihi bir seçim arifesindeyiz. Bu ceberut iktidarı çöpe atmak için az bir süre kaldı. Herkes sandıklara gitmeli ve oyunu Yeşil Sol Parti’ye vermelidir.”

 

Avrupa’da 3 buçuk milyona yakın seçmen 27 Nisan- 9 Mayıs tarihileri arasında birçok ülkede kurulan sandıklarda oy kullanacak. Ülkelere göre değişiklikler olsa da en erken oy kullanma tarihine 3 gün kaldı. Meclise 100’den fazla milletvekili ile girme ve Erdoğan iktidarını ilk turda düşürme iddiası ile seçim çalışmalarına hız veren Emek ve Özgürlük İttifakı Avrupa’nın üç başkentinde miting yaptı. 
Yeşil Sol Parti listesinden seçimlere katılan ittifak ve bileşenler Berlin, Paris ve Zürih’te eş zamanlı kitlesel seçim mitingi düzenledi. Avrupa Seçim Koordinasyonunun organize ettiği yoğun katılımlı ve coşkulu mitinglere Avrupalı siyasetçiler ve sivil hakları aktivistleri de katıldı. Ermeni Soykırımı protestoları ile aynı zamana rast gelen mitinglere Avrupa’da yaşayan ve katliam kınaması için meydanlarda olan Ermeni halkı da destek verdi. 

Erdoğan’ı kovalama zamanı
Cumhurbaşkanlığı ile milletvekillerinin belirlececeği seçimler için Almanya’ın başkent Berlin’de Emek ve Özgürlük Bloğunun düzenlediği şenlik miting havasında gerçekleşti. Mitinge, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Seçim Koordinasyonu Üyesi Hüseyin Yılmaz, Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Menekşe Kızıldere, HDP Meclis eski Grup Başkanı Ahmet Yıldırım ile Die Linke Milletvekili Hakan Taş katıldı. 
Ermeni Soykırımı’nın yıl dönümü vesilesiyle başka bir alanda eylem yapan Ermeniler de  dayanışmak için eylem alanına geldi. “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwedana gelan” sloganlarıyla alana giren kortej, yoğun bir coşku ile karşılandı.

Kardeş parti yok
oylar Yeşil Sol’a
Devrim şehitleri için saygı duruşuyla başlayan şenlikte, Seçim Koordinasyonu Üyesi Hüseyin Yılmaz, Yeşil Sol Parti’ye oy verilmesi çağrısında bulunarak, “Bu seçimde sandığa giderken Cizre’yi, Nusaybin’i unutmayın” dedi. HDP Meclis eski Grup Başkanı Ahmet Yıldırım da, “Tarih bize, bizi sahneden silmek isteyenleri tarihten silme imkanı veriyor. Bugün Erdoğan’ın düşmesi yetmiyor; Erdoğan’ın yerine gelecek kişiyi de değişime zorlamak için Yeşil Sol Parti’nin güçlü bir parlamenter sayısına erişmesi gerekiyor. Bu sebeple 100 vekil istemi plansız değil. Kardeş partimiz yoktur. Yeşil Sol Parti dışında başka oy verilecek bir parti yoktur.” dedi.