YJA STAR tek tek vurdu

30 Temmuz 2020 Perşembe - 10:01

  • YJA STAR gerillaları, Dûpişk, Şehit Şilan ve Şehit Berxwedan tepelerindeki Türk güçlerini suikast eylemleriyle vurdu; 3 askeri öldürdü. Lêlikan’da ise 2 mevzi imda edilerek, 5 asker öldürüldü.

Türk ordusunun, işgal alanını genişletmek için Heftanîn’de 16 Haziran’da başlattığı saldırıya karşı tarihi bir direniş sergileyen gerilla, eylemlerle de yanıt veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

* Gerillalar, 27 Temmuz akşamı Bektorya alanına bağlı Katosulê Tepesi’ndeki mevzi ve barınakların etkili bir şekilde vurdu; ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi.

* YJA STAR gerillaları, 28 Temmuz günü saat 15.30 ve 17.20’de Tepê Dûpişk’teki Türk askerlerine 2 suikast eylemi düzenledi; sonucu tespit edilemedi.

* Aynı gün saat 16.20 ve 16.45’te Şehit Şilan Tepesi’ndekileri hedoef alan 2 suikast eyleminde ise 2 Türk askeri öldürüldü.

* Xantur alanına bağlı Şehit Berxwedan Tepesi’ndeki askerlere de saat 15.00’te suikast eylemi yapıldı; 1 asker öldürüldü.

* Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında 29 Temmuz günü saat 00.30’da Xakurkê bölgesine bağlı Lelîkan Tepesi’ndeki Türk güçlerinin mevzi ve barınakları, 2 koldan etkili bir şekilde vuruldu; 2 mevzi imha edildi ve 5 asker öldürüldü.

* Türk ordusunun 26 Temmuz günü saat 16.30 sıralarında savaş uçaklarıyla Bamerne kasabasında sivillere ait 2 aracı bombalaması sonucu siviller Dilovan Şahin ve Ebdullah Ehmed şehit düştü. Bir yurtsever olan Dilovan Şahin ve Zerevan pêşmergesi olan Ebdullah Ehmed bilinçli bir şekilde hedeflendi. İşgalci TC devleti Güney’de yurtsever halkı da PKK’li olarak göstererek sivil yerleşim yerlerinde açık bir şekilde araçlarını hedefliyor; katledilen sivilleri de PKK’li olarak göstermeye çalışıyor. Katledilen her iki yurttaşımızın başta aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkına baş sağlığı diliyor ve katledilen siviller yurttaşların kanını yerde bırakmayacağımızın sözünü veriyoruz. 

 

Heftanîn’de panik

Heftanîn’i işgal girişiminde bulunan Türk devletinde kırılmalar başladı. 123 Türk askeri istifa etti. Çok sayıda asker ve korucu, geri dönmek için kasıtlı bir şekilde kendini yaraladı, düşme veya hasta numarası yaptı. Parmaklarını kıranlar bile oldu.

ANF’nin yerel kaynaklarından aldığı bilgilere göre; çok sayıda asker ve korucu operasyon alanından çıkmak için hasta veya yer düşme numarası yaptı ya da kendi parmaklarını kırarak geri dönmek istedi. Türk ordusu, gerillanın özellikle helikopterleri darbelemesi nedeniyle gücünü mobilize edemedi. Bunun sonucu olarak operasyona katılan 4 bin civarındaki askere erzak ve su gibi lojistik malzemeler çok sınırlı bir biçimde ulaştırılabildi. Bu durum, asker ve korucularda moral çöküntüye yol açıyor. En az 123 sözleşmeli asker istifa ederek geri döndü. Operasyona katılması muhtemel olan diğer güçler içerisinde de panik yaşanıyor.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, 21 Temmuz günü Stêrk TV’de yayınlanan özel bir programda, bir aylık direniş sürecinin bilançosunu da açıklamıştı. Buna göre; 95 eylem yapıldı, 236 asker öldürüldü ve 6 adet helikopter darbelendi.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.