Yunanistan'da genel grev

Dünya Haberleri —

Yunanistan'da demiryolu işçilerinin düzenlediği protesto

Yunanistan'da demiryolu işçilerinin düzenlediği protesto

  • Demiryolu işçilerinin 57 kişinin canına mal olan tren kazası sonrası başlattıkları grev genelleşti. Yunanistan’da doktorlar, öğretmenler, otobüs şöförleri ve feribot çalışanları greve gitti.

Ülke tarihinin en ağır demiryolu faciası olarak kayıtlara geçen tren kazasının yol açtığı öfke dinmiyor. 28 Şubat'ta meydana gelen ve 57 kişinin ölümüne neden olan kazanın ardından greve giden demiryolu işçilerinin eylemine bugün doktorlar, öğretmenler, otobüs şoförleri ve feribot çalışanları da katılıyor.

Demiryolu işçileri, güvenlik protokollerinin geliştirilmesi yönündeki taleplerinin yıllardır dikkate alınmadığını belirtiyor.

Yunanistan'da üç gün ulusal yas ilan edilmesine neden olan kaza, aynı rayda giden yüksek hızlı bir yolcu treniyle bir yük treninin Larisa kenti yakınlarında kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelmişti. Yaklaşık 350 kişi taşıyan yolcu treni, Atina'dan Selanik'e gidiyordu. Kazada ağır yaralanan 14 kişinin hastanedeki tedavisi sürüyor.

Yetersiz sinyalizasyon

Başlatılan soruşturma kapsamında, hatasını kabul eden bir istasyon şefi taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan tutuklandı. Ancak kamuoyu, demiryolu ağının onlarca yıldır kötü yönetildiği ve gerekli güvenlik reformları yapılmadığı gerekçesiyle hükümete tepkili. Tepkiler üzerine Yunanistan Ulaştırma Bakanı 1 Mart'ta istifa etmişti. Kazada ölenlerin ailelerinden özür dileyen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ise bu meselenin özüne inerek sorunu çözme sözü vermişti. Ancak Mitsotakis'in kazayı "insan hatasına" bağlaması tepkilere neden olmuştu. Grevin yanı sıra bugün başkent Atina'daki parlamento binasının önünde geniş katılımlı protesto gösterileri düzenlenmesi de bekleniyor. ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.