Yüzde 3 yerine yüzde 10'larda

26 Ağustos 2022 Cuma - 16:30

  • TMMOB Mardin İKK’nin Derik kaza raporunda, çift yönlü yollarda yüzde 3 olması gereken eğimin, Mazıdağı-Derik yolunda yüzde 10’lara ulaştığı belirtilerek, yolun TIR’lara kapatılması gerektiği vurgulandı.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Mardin’in Derik ilçesinde 20 Ağustos'ta Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Tesisleri'nden çıkan iki TIR’ın karıştığı ve 21 kişinin hayatını kaybettiği kazaya dair rapor hazırladı. Yazılı olarak paylaşılan raporda, Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Tesisleri'nin durumuna dikkat çekilerek, evlet ve sermayenin sorumluluğuna dikkat çekildi.

Olayın gerçekleştiği alanda virajlara işaret edilerek, görüş mesafesinin çok kısa ve sürücünün görüş mesafesini engelleyen unsurların olduğu belirtilen raporda, “Geçmiş yıllarda da kent merkezinde ağır tonajlı araçların sebep olduğu birçok kazanın yaşandığı bilindiğinden önleyici tedbirlerin alınmaması, böylesine ağır kayıpların olduğu bir kazanın gerçekleşmesine sebep olmuştur” denildi. Şoför ifadelerinde frenlerin tutmadığı beyanının aksine, olay yeri inceleme tutanağına, TIR'ların oluşturduğu somut izlerin kazaya sebep olan araçlardan en az bir tanesinin lastiklerinin ani fren kaynaklı sürtünme oluşturduğu kaydedilen raporda, “Bu sürtünmeye dayanamayan lastiklerin işlevsiz hale geldiği ve sağ tekerlerin jantları üzerinde döndüğü durumu düşündürücüdür. Araçlarda havalı fren sistemi bulunmaktadır. Aracın hava sisteminde arıza olduğunda frenler otomatik olarak kilitlenmektedir” tespitlerine yer verildi.

Uyarı tedbirleri alınmadı

Bölgede olay günü yol çalışması olmasına rağmen yeteri kadar uyarıcı levhanın olmadığına yer verilen raporda, ilk kaza anından sonra ilgili kurumların gerekli güvenlik tedbirlerini almadıkları, trafik akışının kontrolsüz bir şekilde devam ettiği hatırlatıldı. 

TIR'ların geçişine kapatılmalı

Karayolları Genel Müdürlüğünün çift yönlü yollarda boyuna eğim oranına maksimum yüzde 3 oranında izin verilmesine rağmen Mazıdağı-Derik yolunda bu oranın yüzde 10’lara kadar ulaştığı belirtilen raporda, şunlar kaydedildi: “Yüksek eğimler özellikle iniş yapan ağır taşıtlar için yaşanan olayda olduğu gibi ciddi sorunlar doğurabilir. Bu sebeple Mazıdağı-Derik yolu kamyon ve TIR'ların kullanımına kapatılmalı, TIR ve ağır vasıta trafiği 2021'de onaylanmasına rağmen bir türlü yapılamayan çevre yolu üzerinden yapılmalı, böylelikle daha az eğimli otoyolda ağır taşıtlar için söz konusu risk en az seviyeye indirgenmelidir.”

Riskli durum bertaraf edilmeli

Acil kaçış rampalarının yapılması önerisinin yer aldığı raporda, Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Tesisleri'nden Derik istikametine doğru kaçış rampası boyunca konulacak hız azaltıcı çakıl havuzu ve onun bitiminde de darbe zayıflatıcıları konularak riskli durumun bertaraf edilebileceği belirtildi. Viraj eğiminin azaltılması ve görüş mesafesini düşüren unsurların ortadan kaldırılması gerektiği önerilen raporda, Derik Kaymakamlığı ve Derik Emniyet Müdürlüğünün UKOME önerisini dikkate almadığı kaydedildi. Raporda, yine projesi 18 ay önce tamamlanmasına rağmen yapımına başlanmayan Derik-Mazıdağı çevreyolunun yapımına başlanması gerektinin altı çizildi.   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.