Zagroslar'ın unutulmaz komutanı: Harun

Dosya Haberleri —

Komutan Harun (Hüseyin Özbey) ortadaki

Komutan Harun (Hüseyin Özbey) ortadaki

  • Komutan Harun (Hüseyin Özbey), 17 Kasım 1997’de Kulp-Sa­son arasında 8 yoldaşıyla beraber şehit düştü. Zagroslar’ın daha yaşadığı dönemde efsane haline gelmiş komutanıydı o. İsmi yeni doğan çocuklara verildi, anısına yapılan şarkı hala dillerde, halk arasında onun gerilla öncesi ve sonrası hayatından duyulmuş hikayeleri anlatıldı.

REWŞAN DENİZ

 

İsmi yeni doğan çocuklara verildi, anısına yapılan şarkı hala dillerde, halk arasında onun gerilla öncesi ve sonrası hayatından duyulmuş hikayeleri anlatıldı, onun komutasındaki savaşçılar sonradan komutan oldu, toprağa düştü. O Zagroslar’ın efsane komutanı Harun’du. Komutanlığı kadar hayatıyla da insanın ilgisini çeken, gerillanın Kürdistan’da yarattığı dönüşümün nadide örneklerindendi.    

17 Kasım 1997’de Komutan Harun(Hüseyin Özbey) Kulp-Sa­son arasında 8 yoldaşıyla beraber şehit düş̧tü. Kürdistan değerli bir komutanını yitirmişti fakat onlarca genç onun adını aldı gerillaya katıldığında, komutanlığı hep örnek gösterildi.

Komutan Harun, 1961 Kiği’nin Hergep köyünde dünyaya gelir. Köyün sevilen çocuklarından birisidir. Aynı zamanda Hergep’teki ilkokulun da başarılı öğrencilerindendir.  

 

Avrupa’da mücadele ile tanışır

Ailenin ortanca oğludur. İlkokulu köyde, ortao­kulu Karakoçan’da bitirir. Liseyi ise Ankara’da okur. Ankara’da gençlik yıllarında politikayla tanışır. Anka­ra’da lise yıllarında arayış içine girir ve üç yıllık lise sürecinde MHP içerisinde yer alır. 

1979 Nisan’ında Almanya’ya gelir. Almanya’da da arayışları olur. 1980 cuntasının başa geldiği ilk bir-iki aylık süreçte PKK’lilerle tanışır. Avrupa’da aktif olarak mücadele yürüttükten sonra 1986 yılında PKK 3. Kongre sürecine katılmak amacıyla Ortadoğu sahasına geçer. Kendi deyimiyle 'tecrübesiz bir genç olarak' 1987 yılında ülkeye yani Kuzey Kürdistan’a geçer. Kürdistan’ın birçok bölgesinde savaşır. Fakat çoğunlukla Zagros eyaletinde kalır. 10 yıllık savaş sürecinde büyük tecrübeler edinir.