Zap'ta kayıpları büyük

19 Nisan 2022 Salı - 21:30

  •  Tüm hava gücünü kullanarak indirme ve karada ilerleme çabasında olan Türk ordusu, gerillanın direnişiyle karşılaşınca özellikle yoğunlaştığı Zap'ta büyük kayıp verdi. Son 24 saatte 41 Türk askeri öldürüldü. 

Türk ordusu, hazırlıklarını tamamladıktan sonra üç gün havadan ve karadan süren yoğun bombardımanın ardından indirme yaparak kara saldırısı da başlatmak istediği Avaşîn ve Zap'taki çatışmalar devam ediyor. Tüm hava gücünü kullanarak indirme ve karada ilerleme çabasında olan Türk ordusu, gerillanın direnişini aşamıyor. Bunun üzerine özellikle Zap'ta yoğunlaşan Türk ordusu, son 24 saatte büyük kayıp verdi. 

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Zap ve Avaşîn'de etkili eylemlerin, başarılı ve sonuç alıcı bir biçimde devam ettiği belirtildi. Böylesine bir gerilla direnişiyle karşılaşacağını tahmin edemeyen Türk ordusunun hem kayıplarını gizlediği hem de gerilla şehadetleriyle ilgili yalan propagada yaptığı kaydedilen açıklamada, 5 gerillanın şehadete ulaştığı bildirildi. Sadece son 24 saatte 41 askerinin öldürüldüğü, 5'inin yaralandığı duyurulan açıklamada, şi detaylar paylaşıldı:

Avaşîn bölgesi

*  Werxelê alanına doğru ilerlemek isteyen işgalciler, 18 Nisan günü saat 09.40’ta denetim altına alındı. İşgalciler, yakın mesafeden el bombaları ve ferdi silahlarla 5 kez vuruldu. Yoğun çatışmalar sırasında 12 Türk askeri öldürüldü ve alan üzerinde bulunan 2 drone düşürüldü. Aynı saatlerde bir grup işgalci de ağır silahlarla hedef alındı, 2 Türk askeri daha öldürüldü. 

*  Werxelê alanında 18 Nisan günü öğle saatlerinde ilerlemek isteyen işgalciler tekrar vuruldu; 1 Türk askeri öldürüldü, 2'si yaralandı. Gerillanın etkili müdahalesi sonucu işgalciler bir kademe geri çekildi.

Zap bölgesi

*  Girê Şehîd Ciwan’a doğru 18 Nisan günü saat 03.00’te ilerlemek isteyen işgalciler, denetim altına alındıktan sonra sızma taktiğiyle yakın mesafeden vuruldu; 2 Türk askeri öldürüldü. 

*  Girê Şehîd Ciwan çevresinde 19 Nisan günü sabah saatlerinde mevzilenmek isteyen işgalciler, suikast taktiğiyle vuruldu; 1 Türk askeri öldürüldü ve mevzilenmeleri durduruldu. 

*  Girê Çiyayê Reş alanına 18 Nisan günü saat 14.40’ta indirme yapmak isteyen işgalciler, sabotaj taktiğiyle vuruldu; 2 Türk askeri öldürüldü. Saat 17.45’te hareket geçmek isteyen işgalciler tekrar sabotaj taktiği ve ağır silahlarla vuruldu; 5 Türk askeri öldürüldü, 1'u yaralandı. 

*  Kurojahro alanında 18 Nisan günü 11.00 – 11.40 saatleri arasında hareket etmek isteyen işgalciler, 3 kez sabotaj taktiğiyle vuruldu; 4 Türk askeri öldürüldü. 

*  Girê Şehîd Harûn’a doğru 18 Nisan günü saat 14.00’te ilerlemek isteyen işgalciler sabotaj taktiğiyle vuruldu; 1 Türk askeri öldürüldü. 

*  Girê Şehîd Şemdîn’e doğru 18 Nisan günü 08.30 – 09.00 saatleri arasında ilerlemek isteyen işgalciler, 4 kez sabotaj taktiğiyle vuruldu; 5 Türk askeri öldürüldü.

* Girê Şehîd Şemdîn alanında harekete geçen işgalciler, 18 Nisan günü 14.30’da YJA Star gerillaları tarafından denetim altına alındıktan sonra yakın mesafeden ferdi silahlarla vuruldu; 2 Türk askeri öldürüldü. 

*  Girê Şehîd Ciwan’daki işgalciler, 18 Nisan günü 12.00 – 13.00 saatleri arasında 3 kez suikast taktiği ve ferdi silahlarla vuruldu; 4 Türk askeri öldürüldü.

*  Girê Xeregol ve Girê Şehîd Delîl arasında 18 Nisan günü hareket halindeki işgalciler vuruldu; 2 Türk askeri yaralandı. Eylemin ardından işgalciler bir kademe geri çekilmek zorunda kaldı. 

Önceki günkü açıklaması

BİM, önceki günkü geniş açıklamasının ardından akşam saatlerinde iki bilgi notu daha paylaşarak şu bilgileri vermişti:

*  Türk ordusu, Zap'ın Karker alanını 17 Nisan günü sabah saatlerinde 4 kez savaş uçaklarıyla bombaladı, saat 20.40’ta Karker ve Şehîd Ciwan alanları arasındaki bölgeyi saldırı helikopterleriyle de bombaladıktan sonra 4 Skorsky helikopterle indirme yapmak istedi. Gerillanın etkili müdahalesi sonucu alanda indirme yapamadan çekilmek zorunda kaldı. 

*  Girê Şehîd Ciwan alanı, 18 Nisan günü saat 02.30’da savaş uçakları ve saldırı helikopterleriyle yoğun bir şekilde bombalandı. Hemen ardından indirmeler yapan Türk ordusu, saat 03.00’da Girê Şehîd Ciwan’a doğru ilerlemek istedi. Hareket halindeki Türk güçlerini denetim altına alan gerilla, sızma eylemiyle vurdu; 3 Türk askerini öldürdü.

* Karker ve Girê Şehîd Ciwan’daki Türk güçleri, 18 Nisan günü 06.30 ve 07.40’ta suikast taktiğiyle vuruldu; 1 asker öldürüldü, 1'i ise yaralandı. 

* Karker ve Şehîd Ciwan alanları, 18 Nisan sabahı 13 kez savaş uçaklarıyla bombalandı. 

* Avaşîn'e bağlı Werxelê’de ilerlemek isteyen Türk güçleri, 18 Nisan günü saat 9.40'ta ferdi silahlar ve el bombalarıyla vuruldu; 12 Türk askeri öldürüldü.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.