Zap’a saldırırken Cudi’de 8 kayıp

8 Mayıs 2022 Pazar - 18:20

  • Cudi’de 8 askerin öldürülmesi üzerine Şırnak’ta olağanüstü toplanan Türk komuta kademesi, Cudi, Gabar ve Besta’ya saldırı kararı aldı.

 

Cudi Dağı’nda 30 Nisan’da çıkan çatışma sonucunda 8 asker öldürüldü. Sadece 2'si açıklanan kayıpların ardından 1 Mayıs’ta Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in başkanlığında Şırnak’ta olağanüstü toplantı gerçekleştirildi. Kimi korucuların da katıldığı toplantıdan MA'nın edindiği bilgilere göre; Cudi’de asker ölümlerinin dengeleri bozduğu ve “Zap’a operasyon yapıyoruz, Cudi’de darbe alıyoruz” yorumları yapıldığı belirtildi. Tartışmalı geçen toplantıda, komuta kademesinden bir isim, “Dibimize kadar geliyorlar. İçeride temizlemeden, dışarıya operasyon yapmanın bir anlamı yok” dedi.

Kamuoyuna "Cudi'de yaralanan askerleri ziyaret ettiği" haberleriyle yansıyan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Şırnak ziyareti de Tümen Komutanlığı'nda gerçekleştirilen olağanüstü toplantı nedeniyleydi, ancak Soylu korucuların katıldığı toplantıda yer almadı.

Babat Ankara'dan getirildi 

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, Ankara’da yaşayan Şenobalı Babat Ailesi'nden Hazım Babat’ı toplantının ardından Şırnak’a getirtti. Çetin, Babat ile birlikte bölgedeki kimi korucubaşlarıyla ikinci bir toplantı yaptı. Toplantıda, Cudi, Gabar ve Şırnak ve Siirt’in Pervari ilçesi ile Herekol Dağı’nın ortasında yer alan Besta’ya yönelik kapsamlı saldırı kararı konuşuldu. 

 Babat ile Çetin'in eküriliği

Diyarbakır Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’nda 1993'te yüzbaşı, 1999’da Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda albay, 2007-2009 yılları arasında Şenoba 22’nci Jandarma Sınır Taktik Tugay Komutanı görevinde yer alan Çetin, bölgede Hazım Babat ile birlikte katıldığı saldırılarla tanınıyor. 15 Temmuz'daki devlet içi çatışmanın ardından Çetin hakkındaki iddialar üzerine açıklama yapan Hazım Babat, “Aşağı yukarı her hafta Bestler Dereler, Gabar, Cudi’de beraberdik operasyonlarda” demişti. 

 Şenoba'da da saldırı toplantısı

Bu toplantının ardından Hazım Babat, 3 Mayıs’ta gittiği Şenoba’da, Uludere’deki korucubaşlarıyla toplantı yaptı. Babat, Türk saldırılarına katılmaları yönünde tüm koruculara talimat verilmesini, katılmayanların ise ikna edilmesini istedi. Toplantının ardından korucubaşları da koruculara talimat verdi.

 

Özdağ: 700 kayıp verdik

Bir süredir ırkçı kampanyalarıyla gündemde olan, AKP-MHP'yi bile yeterince ırkçı görmeyen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, katıldığı bir televizyon programında, sokağa çıkma yasakları ve sonrasında başlayan şehir savaşına ilişkin konuştu. Özdağ, “Türkiye’yi iç savaşa sürükleyen Süleyman ve benzerlerinin aymaz politikalarıdır. Çünkü bu politikalar Türkiye’yi daha önce hendek çatışmalarına sürükledi. 700’e yakın elitin eliti, seçkinin seçkini Jandarma Özel Harekatı, Polis Özel Harekatı çocuklarımız ilçeleri geri almak için şehit oldu” dedi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.