Zap’ta 10 asker öldürüldü

16 Kasım 2020 Pazartesi - 15:37

  • Gerillaların, Türk ordusunun Zap’taki saldırısına müdahale eylemlerinde 10 asker öldürüldü.

 

Türk ordusunun, Kuzey ve Güney Kürdistan’da saldırılarına karşı direnen gerillalar, eylemlerle de yatın veriyor. Zap’ta operasyon düzenleyen Türk ordusuna müdahale eden gerillalar, 10 askeri öldürdü.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

* İşgalci Türk ordusunun 14 Kasım günü Zap bölgesine dönük başlattığı operasyon devam ediyor. 14 Kasım günü Qela Bêdewê alanına yerleşmek isteyen işgalciler sabotaj taktiğiyle vuruldu. Burada 2 askerin öldürüldüğü tespit edildi.

* Türk ordusu, 15 Kasım günü Nêrwe köyünden T Harfi alanına doğru gitmek isterken saat 08.00’de gerilla tarafından pusuya düşürüldü. Pusuya düşürülen askerler etkili bir şekilde vuruldu. Yine 15 Kasım günü saat 10.00’da aynı alanda ilerlemek isteyen Türk güçleri yakın mesafeden hedef alınarak vuruldu. Burada 3 askerin öldürüldüğü tespit edildi. Bu çatışmalarda gerillalar Partizan ve Gabar kahramanca savaşarak şehadete ulaştı.

* Gerillalar, 16 Kasım günü saat 09:45’te Şehit Munzur Tepesi’nde konumlanan Türk güçlerine karşı yakın mesafeden bir eylem düzenledi. 7 askerden oluşan bu grup hedeflenerek vuruldu; 5’i öldürüldü, 2’si de yaralandı. Aynı tepede bulunan 1 çadır da vurularak imha edildi. Burada öldürülen asker sayısı netleştirilemedi.

* Zap bölgesinde 14 Kasım günü başlayan işgal operasyonu dün de sürüyor, çatışmalar devam ediyordu.

* Türk ordusu, 13 Kasım günü Heftanîn bölgesinin Pîrbila alanında bulunan Minînê ve Banîkê köylerinde bir operasyon başlatmıştı. Bu operasyon 14 Kasım günü sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.

* Türk savaş uçakları, 14 Kasım günü Zap bölgesine bağlı Çemço alanını bombaladı, herhangi bir kayıp yaşanmadı.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.