Oruç'u zirve öncesi demirlettiler!

Dünya Haberleri —

1 Aralık 2020 Salı - 15:47

  • Türkiye'ye yönelik yaptırımların görüşüleceği 10 Aralık Avrupa Birliği zirvesi öncesi Doğu Akdeniz’de gaz arama faaliyetleri yürüten Oruç Reis gemisinin Antalya’da demirlenmesi, Almanya Başbakanı Merkel’i “memnun” etti.

 

Ankara’nın Doğu Akdeniz’de yürüttüğü sondaj faaliyetlerini “yasa dışı” ve “provokatif” olarak adlandıran Avrupa liderleri, 10 Aralık Avrupa Birliği zirvesi öncesi Oruç Reis gemisinin Antalya’da demirlenmesi hamlesini “olumlu” olarak değerlendirdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, hamleyi "iyi “bir işaret” olarak ele alırken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “kaygılarım sürüyor fakat olumlu bir gelişme” diye konuştu.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin "çok agresif" ve "kışkırtıcı" olduğunu dile getiren Merkel, tüm bunlara rağmen “Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığı için Türkiye'nin büyük bir saygıyı hak ettiğini” ileri sürerek, bir kez daha Erdoğan’a kalkan oldu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim için “kaygılarım sürüyor” açıklamasını yaparken, Oruç Reis’in Antalya’ya dönüşünü olumlu karşıladığını söyledi.

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.