Tamiller: Mücadele devam ediyor

Dünya Haberleri —

Tamil Katliamı konferans

Tamil Katliamı konferans

  • Tamil Elam halkının 2009 katliamı ile de durdurulamayan özgülük mücadelesi ve self determinasyon hakkı talebi, Berlin’de düzenlenen konferansta tartışıldı. Soykırımın üzerinden 15 yıl geçse de Tamil halkının özgülük mücadelesi devam ediyor.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Yüzbinlerce insanın katledildiği, toplu mezarların açılmasına halen izin verilmeyen ve Sri Lanka modeli olarak dünyaya sunulan Tamil katliamı Berlin’de bir konferansta tartışıldı. Konferansa Kürt temsilciler de katıldı.

Konferansa Tamil Eelam aktivisti ve Tamil Gençlik Örgütü Almanya Başkan Yardımcısı Vanathi Nirmalathasan, soykırımdan etkilenen özgürlük savaşçıları, sürgüne gelmek zorunda kalan aktivistler, gazeteci Bashana Abeywardane, Tamil Ulusal Halk Cephesi partisinin başkan yardımcısı ve Eelamtamil Sri Lanka Parlamento üyesi Selvarajah Kajendran (online), Acil Adalet Kolektifi kurucu ortağı Lily Kther, Andreas Schüller, Jeyasangar Gopalapillai, avukat Luxcy Alex Lambert, siyaset bilimci Sinthujan Varatharajah, Kürt Kadın Barış Bürosu (Ceni), Die Linke Avrupa Parlamentosu Neukölln adayı Lea Reisner, Berlin Eyalet Milletvekili Ferhat Koçak katıldı

Tamil Gençlik Örgütü Almanya Başkan Yardımcısı Vanathi Nirmalathasan

Konferansın açılış konuşmasını Tamil Eellam aktivisti ve Tamil Gençlik Örgütü Almanya Başkan Yardımcısı Vanathi Nirmalathasan yaptı. Konuşmasında Tamil halkının yaşadığı bölgeyi anlattı. Vanathi Nirmalathasan, soykırımda yüzbinlerce kişinin yaşamını yitirdiğini ve günümüzde de Tamil halkının kendi kaderini tayin hakkı için mücadele vermeye devam ettiğini belirtti.

Avrupa soykırımı kabul etmedi

Ardından bir konuşma yapan Die Linke Eyalet milletvekili Ferhat Koçak ezilen halkların kader birliğine dikkat çekti. Konuşmasında Tamil halkının mücadelesinin Kürt halkı ile aynı olduğunu belirten Koçak şunları söyledi: “Tamil halkına yönelik soykırımı Avrupa devletleri kabul etmedi. Bu nedenle bulunduğumuz her alanda mücadele ve dayanışma içerisinde olmamız şarttır. Tamil halkının kendi kendini tayin etmesi gerekiyor. Bunun için her zaman dayanışma içerisinde olduğumuzu, dayanışma ile mücadelemizi büyüteceğimize inanıyorum” dedi.