1 Mayıs coşkusuyla 14 Mayıs'a

1 Mayıs 2023 / Ankara

1 Mayıs 2023 / Ankara

  • 1 Mayıs İşçi Bayramı, Türkiye'nin birçok kentinde miting ve yürüyüşlerle kutlandı. İşçi ve emekçiler, alanları doldurdu; "Emek bizim gelecek bizim" diye haykırdı.

İSTANBUL

İstanbul’da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Diş Hekimleri Birliği (TDB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü mitingi, yüz binlerin katılımıyla Maltepe Meydanı’nda yapıldı. Bu yıl “Yeni 1 başlangıç için 1 Mayıs” ve “Emek bizim gelecek bizim” şiarlarıyla düzenlenen 1 Mayıs mitingi için İdealtepe Durağı’nda bir araya gelen kitle, pankart ve sloganlarıyla kortejler halinde alana yürüdü. İşçi ve emekçiler başta olmak üzere her kesimin mesajı ise netti: “14 Mayıs’ta AKP-MHP iktidarını halkların birlikte mücadelesi gönderecek.”

 

1 Mayıs İstanbul Mitingi

 

Kitle üst aramasının ardından alana girerken, mitingi takip eden yüzlerce gazeteci de kontrol noktasında teknik malzemelerine kadar arandı. Yeni Yaşam ve Oksijen gazetelerine gerekçe gösterilmeden el konularak, alana sokulmadı. Kentin dört bir yanından gruplar ve kortejler halinde toplanma alanına akın eden işçi ve emekçiler, 1 Mayıs marşını hep bir ağızdan seslendirdi. 14 Mayıs seçimlerinde AKP-MHP iktidarını göndermekte kararlı olduklarının mesajını veren yüz binler, mücadelenin süreceğini vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan ile beyaz tülbentleri ve yöresel kıyafetleriyle kortejde yer alan Barış Anneleri Meclisi üyeleri de “Jin jiyan azadî” sloganı eşliğinde Maltepe Meydanı’na giriş yaptı. AKP-MHP iktidarına karşı öfke, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarına yansıdı.