11 saat çalış bir tüpe yetmesin

30 Eylül 2021 Perşembe - 17:30

.

.

  • Mevsimlik tarım işçisi kadınlar 11 saat çalışmasına rağmen bir tüp alacak parayı sağlayamıyor. Ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar ötekileştirildiklerini ifade eden kadınlar, ne tarım ne de ev emeklerinin görülmediğini belirtti.

DERYA REN/JINNEWS 

Mevsimlik tarım işçilerinin en yoğun olduğu Çukurova, narenciye (portakal, turunç, mandalina ve limon), marul, lahana,  pamuk, yerfıstığının yanı sıra sonbahar aylarının vazgeçilmezi nara da ev sahipliği yapıyor.

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Dikilitaş beldesinde sabah 05.00 sıralarında güne başlayan tarım işçileri, saat 06.00’dan akşam 17.00’a kadar günde yarım saatlik yemek araları dışında sürekli çalışıyor. Nar bahçesinde çalışan kadınlar, nar ağaçlarını budayarak rahat toplanmasını sağlıyor. 

Toplumda ötekileştiriliyoruz

Budama tamamlandıktan sonra toplamaya başlayacaklarını söyleyen kadınlar Hacer Tanıç, zor bir iş yaptıklarını ve buna mecbur olduklarını belirterek, akşam eve döndüğünde çocuk bakımı ve yemek gibi işleri de yaptığını dile getirdi. “Kadınlar ne yaparsa yapsın her zaman toplumda ötekileştiriliyor” diyen Tanıç, kadının emeğinin yok sayıldığını söyledi. Amacının eve bir katkı olduğunu ifade eden Tanıç, memleketinden, toprağından uzak olmanın getirdiği zorluğa dikkat çekti. Tanıç, “Tüm bu zorlukların yanında kimseye muhtaç olmadan yaşayabiliyorum” diye konuştu.