11 yıl sonra değişen ifadeyle tutuklama

31 Mayıs 2021 Pazartesi - 20:39

  • HDP PM Üyesi Fırat Keser, hakkında 2011’de açılan davada “tanık” olarak dinlenen M.Ç.’nin, 11 yıl sonra ifadesini değiştirmesi sonucu tutuklandı.

DİNDAR KARATAŞ - MA/VAN

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Parti Meclis (PM) Üyesi Fırat Keser, 2015’te “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan bir dava kapsamında ifade vermek üzere 28 Mayıs’ta gittiği mahkemede tutuklandı.

Davaya konu olan olayın 2011 yılında gerçekleştiği ve 2014 yılında tanık ifadelerine başvurulduğu iddianamede, Keser hakkında herhangi bir tanık ifadesi yer almadı. Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne 2015’te ifade veren Keser, olayla ilgili bilgisinin olmadığını söyledi. 

2015’te tanımadığını söyledi

 Davanın 14 Temmuz 2015’te görülen ilk duruşmasında tanık olarak dinlenen M.Ç., şu beyanlarda bulundu: “Aydın’dan İzmir’e geçtik, İzmir’de en az 7-8 ev değiştik, bu evler nerede ve kime ait tam olarak hatırlamıyorum. Bir sonraki mahkeme de ifadelerim de bir çelişki olması durumunda, ilk beyanım geçerlidir.”

Duruşmada hazır bulunan Keser’i tanıyıp tanımadığı sorulan tanık M.Ç., “Bana gösterilen sanık Fırat Keser olduğu söylenen kişiye şu anda bakıyorum, 4 sene geçti, bu kişiyi görüp görmediğimi, kendisi ile bu olayla ilgili bir ilişkim olup olmadığını hatırlamıyorum” diye yanıt verdi.

11 yıl sonra tanıdığını söyledi

 11 yıldır devam eden yargılama kapsamında 25 Nisan görülen 19’uncu duruşmada, hiçbir talep olmamasına rağmen tanık M.Ç. mahkeme heyeti tarafından tekrar dinlendi. İkinci kez dinlenen M.Ç., ilk olarak verdiği ifadenin aksine, Keser’i tanıdığını ileri sürdü. M.Ç., ifadesinde “İzmir’de Fırat ile buluştuk, Fırat isimli şahsın evinde bir gece kaldım” iddiasında bulundu. 

Tutuklama kararı

 Keser, davanın 28 Mayıs’ta görülen 21. duruşmasına, Van Adliyesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Mahkeme salonu kapısının polisler tarafından kapatıldığı duruşmada, Keser’in tutuklanmasına karar verildi. Keser, cezaevine gönderildi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.