20 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi

30 Kasım 2020 Pazartesi - 16:04

  • Türk Tabipleri Birliği (TTB) bir haftada 20 sağlık emekçisinin koronavirüsü nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı: ”Şeffaflıktan, aklın ve bilimin kılavuzluğundan uzak politikalar nedeniyle her geçen gün, her geçen dakika ölüyoruz. 1 haftada 20 sağlık çalışanını Covid-19 nedeniyle yitirdik...”

Amed’de mezarlıklar yetmiyor

Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nda alınan kararla Kayapınar ilçesi Gözalan Mahallesi'nde, 1 milyon 603 bin metrekarelik alanda yeni mezarlık kurulması kararlaştırıldı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 27 Kasım Cuma günü Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında, kentte kullanılacak yeni mezarlık yerinin belirlenmesi kapsamında toplandı. Toplantıda, merkez Kayapınar ilçesindeki Gözalan Mahallesi'nde 1 milyon 603 bin metrekarelik alanda yeni mezarlık alanın kurulması kararlaştırıldı.

 

SMA hastalarını tedavi etmiyor

50 aile, SMA (Spinal Muskuler Atrofi) çocuklarının tedavilerinde devlet desteği sağlanması talebiyle eylem yaptı. SMA hastalarına ilaç ödemesi ve tedavi yapılmamasını protesto eden aileler, taleplerini açıkladı. 

SMA hastası çocukların tedavisi konusundaki sorunlar devam etmekte; bu sorunların sosyal devlet ilkesi çerçevesinde, kapsayıcı bir biçimde çözümlenmesi için ivedilikle düzenlemeler yapılması gerektiğini belirten aileler, Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER) ve SMA İyilik Platformu olarak hazırladıkları bildiriyi STK’ların ve meslek örgütlerinin imzasına açtıklarını hatırlattı. 216 STK ve meslek örgütü tarafından imzalanan bildirideki talepler şöyle sıralandı:

* SMA hastalığının mevcut tedavilerine dair sorunlara çözüm üretilmesi,

* SMA hastalığının geçerli tüm tedavilerinin SGK kapsamına alınması,

* Önleyici sağlık hizmeti olarak evlilik öncesi çiftlere genetik taşıyıcılık testi yapılmasıdır.

 

TÜPRAŞ’ta salgın fırsatçılığı

TÜPRAŞ işvereni, işçilerin toplumsal ve sosyal yaşam hakkına açıkça müdahale ederek işçinin rızası olmayan yeni vardiya düzenlemesini ve ara dinlenmelerin kaldırılması uygulamasını hayata geçirmek istiyor. İşçiler bu düzenlemeyi kabul etmiyor.

Petrol-İş Aliağa Şubesi Başkanı Ahmet Oktay, salgın şartlarında TÜPRAŞ işçisinin kesintisiz bir şekilde üretime devam ettiğini belirtti. Oktay, “TÜPRAŞ işvereni işçilere teşekkür ettiği yazıda, işçinin itiraz ettiği vardiya ve bakım servisi ara dinlenme saatleri değişikliğini dikte etmiştir. Üstelik söz konusu değişiklikler, iş sağlığı ve güvenliği, sağlık risklerinin azaltılması ve çalışanların menfaati ile gerekçelendirilmektedir. Öte yandan değişikliklerle trafikte geçen zamanın azalacağı iddia edilirken servislerin işyerine varış saatlerinin öne çekilmesi ile bu tasarrufun işçinin yararına düşünülmediği ortaya çıkmaktadır. Vardiya ve servis saati değişiklikleri ile çalışanlar, gece saatlerinde uyanmaya ve sabah saat 05.30’da servise binmeye zorlanmaktadır” diye konuştu.

Yapılmak istenenin salgın fırsatçılığı olduğunu dile getiren Oktay, şunları ekledi: “ İşvereni, 2 Aralık’ta ortaya koymayı planladığı çalışma barışı ve işletme huzurunu bozacak eylemlerinden vazgeçmeye çağırıyoruz. TÜPRAŞ işçisi, geçmişte olduğu gibi bugün de, işine ve çalıştığı işletmeye sahip çıkacak, TÜPRAŞ’ta çalışma barışını ortadan kaldıracak ve işletmenin zararına olan tüm uygulamalara karşı durmaya devam edecektir.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.