26 Eylül'de Sol Parti'ye oy verin

Dünya Haberleri —

1 Eylül 2021 Çarşamba - 20:30

  • İki dönem milletvekilliği yapan Hakan Taş, Almanya’da eğitim ve çevre sorunlarına, ırkçılığa, ayrımcılığa ve Alman devletinin Kürt politikasına karşı herkesi 26 Eylül’de Sol Parti’ye oy vermeye çağırdı.

MUHAMMED KAYA - BERLİN

İki dönemdir mecliste olan Sol Parti milletvekili Hakan Taş, 26 Eylül’de Berlin Eyalet Parlamentosu seçimlerinde yeniden aday. Taş, seçmene seslenerek oy kullanmalarını istedi.

Sol Parti’den (Die Linke) iki dönem milletvekilliği yapan ve Berlin Eyalet seçimlerinde aday gösterilen Hakan Taş (55), 2011 yılından bu yana Berlin Eyalet Parlamentosu’nda. Taş ile milletvekilliği sürecinde karşılaştıkları sorunları, bunların çözümlerini ve 3’üncü dönem adaylığını konuştuk.

Ekonomi başlıca sorun

Almanya'nın bütün bölgelerinde neredeyse benzer sorunların yaşandığını vurgulayan Taş, temel sorun olarak ekonomik yetersizliklere işaret ediyor. Taş, insanların geçimlerini sağlamak için zor koşullarda ek işler yapmak zorunda bırakıldığının altını çizerek "Her şeyden önce insanların yaşayabilecekleri konutlar bulamaması büyük bir problem. Sosyal konut ihtiyacı oldukça fazla. Bu ihtiyacı karşılamak için mevcut dönemde Berlin Koalisyon Hükümeti, Die Linke’nin yaptığı baskı sayesinde sosyal konut projesine yoğunluk verdi. Yoğun bir şekilde sosyal konut inşa edildi ancak mevcut ihtiyacı karşılamak için maalesef bu konutlar henüz yeterli değil. Yani çok daha fazla konut yapılmalı. Bu nedenle önümüzdeki seçimlerde Die Linke’nin tekrar seçilmesi ve en azından sorunlara çözüm arayan bir partinin hükümette yer alması gerekiyor" dedi.

Eğitim ve çevre sorunu

Eğitim alanında ciddi sorunlar bulunduğunu aktaran Taş, "Yeterli derecede eğitim yok, yeterli sayıda çocuk bakım kreşleri (KİTA) yok ve dolayısıyla biz bu alandaki sıkıntıları da çözmek istiyoruz. Çevresel sorunlar sadece Berlin’in ya da sadece Almanya’nın değil tüm dünyanın ortak sorunlarıdır. Doğaya verilen zararı en aza düşürmek için çalışmaların çok daha ciddi bir şekilde hızlandırılması gerekiyor. Bu bağlamda da yine hükümete önemli görevler düşüyor" ifadelerini kullandı.

Ayrımcılığa karşı yasal önlemler

Almanya'nın 60 yılı aşkın bir süredir göç aldığına değinen Taş, göçle Almanya'ya gelenler için "Onlar artık göçmen değil, buralı. Birinci, ikinci, üçüncü kuşak derken dördüncü kuşak da artık burada doğdu, burada büyüyor, burada eğitim alıyor ve geldikleri zamandaki 'misafir işçi' konumları artık yok. Oysa hala burada yaşayan Almanlar tarafından misafir işçi muamelesi görüyorlar. Bence her şeyden önce bunun önüne geçilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. Özellikle Berlin’de 180 ülkeden gelen çok farklı coğrafyalardan insan yaşadığına işaret eden Taş, bu bağlamda ayrımcılığın önüne geçmek için yasal önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye politikası değişmeli

Milletvekilliğinin üçüncü dönemine girmeye hazırlanırken kendisine en çok hangi sorunlar için başvuru geldiğini sorduğumuz Taş, en yoğun talebin Kürtlerden geldiğine vurgu yaptı.

"Özellikle son dönemlerde Türkiye’de Kürtlere, azınlıklara, akademisyenlere ve gazetecilere yönelik baskılar arttı. Diktatörlük hükümetinin yönettiği yaklaşık 20 yılda artan sorunlardan dolayı maalesef ülkesini, yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kalan insanların sorunları çok yoğundu. Berlin’e gelenlerden iltica edip oturum almak isteyenler oldu. Bu insanlar birçok alanda farklı sorun ve sıkıntılar yaşadılar. Her şeyden önce amacımız, zor şartlar altında buraya gelmiş olanların sorunlarının çözülmesi için katkı sunmaktır. Son iki buçuk yıl içerisinde ağırlıklı olarak politik nedenlerle Türkiye’den çıkmak zorunda kalıp Berlin’e yerleşenler için bir şeyler yapmaya çalıştık ve birçoğuna da yardımcı olabildik diye düşünüyorum. Ama hala Türkiye’den politik nedenlerle çıkıp buraya gelen insanlar var. Bu bağlamda özellikle Federal hükümetin Türkiye gibi ülkelere tavrını açık ve net bir şekilde koyması gerekiyor. Yani sadece belli ortaklıklardan ötürü bir yandan Türkiye'yi eleştirip diğer yandan ona kucak açmanın doğru olmadığını her seferinde söylüyoruz. Bu yüzden federal hükümetin Türkiye politikasının değişmesi bu seçimde hükümetin değişmesine bağlıdır" ifadeleriyle Almanya'nın ikili politikasını eleştiren Taş, son kamuoyu araştırmalarının sonucuna baktıklarında değişimin mümkün göründüğünü, bu yüzden de seçimlerde oy kullanmanın önemli olduğunu vurguladı.

Hakan Taş Kimdir?

15 eylül 1966 tarihinde Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı bir köyde doğan Taş'ın ailesi, o daha 2 yaşındayken İstanbul'a göç etmek zorunda kaldı. İlk ve ortaokul öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Taş, 1980 tarihinde Almanya'nın Münih kentindeki babasının yanına taşındı. Daha sonra Berlin'e yerleşen Taş, burada aldığı gazetecilik eğitiminden sonra radyo ve televizyonlarda çalışmaya başladı. Uzun yıllar boyunca Alman devlet radyosunda hem redaktörlük hem de spikerlik yaptı.Yaklaşık 15 yıllık radyo serüveninden sonra bağımsız gazetecilik yapan Taş, birçok dergi ve gazetelere içerikler üretti. Almanya’da Türkçe yayımlanan Lobunya dergisinin editörlüğünü yaptı. Bu dergide çalışırken bir yandan da çevirmenlik ve dernek faaliyetlerinde bulundu. İlk olarak Eyalet Göç ve Uyum Konseyi’nde çalışmaya başlayan Taş, bu çalışmalardan sonra yaklaşık 1 yıllığına Barcelona’ya gidip İspanyolca öğrendi. Berlin'e döndükten sonra şu anda üyesi olduğu Die Linke partisinden milletvekili adayı oldu ve 2011 yılının Eylül ayından bu yana Berlin Eyalet Parlamentosu'nda milletvekili olarak görev yapıyor. Milletvekilliği görevinde ikinci dönemini dolduran Taş, üçüncü dönem için de aynı partiden milletvekili adayı. Taş, aynı zamanda Reinikendorf ilçesinin Federal Parlemento adayı olarak da seçimlerde yarışacak.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.