4 bin 500 göçmen tutuklandı

Dünya Haberleri —

Sırbistan polisi göçmen operasyonu

Sırbistan polisi göçmen operasyonu

  • Sırbistan polisi düzensiz göçmenler ve insan kaçakçılarına karşı yaptığı operasyonda 4 bin 500 göçmeni tutukladığını duyurdu. Tutuklamalar Macaristan sınırında insan kaçakçılarının göçmenleri öldürmesi sonrası yapıldı. Operasyonda 5 tabanca, 5 otomatik tüfek ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi. 

Sırbistan'da İçişleri Bakanlığı, iki hafta önce Macaristan sınırı yakınlarında üç kişinin ölümüyle sonuçlanan bir silahlı saldırı olayının ardından başlatılan yasa dışı göçmen operasyonunda toplam 4 bin 500 "düzensiz" göçmeni tutukladı. Ülke çapında gerçekleştirilen operasyonda, insan kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen sekiz kişi de tutuklanırken, 119 kişinin de "çeşitli suçlardan" gözaltına alındığı bildirildi.
Ülkenin kuzey ve güneydoğu sınırlarında gerçekleştirilen operasyonda beş tabanca, beş otomatik tüfek ve  bin 500'den fazla mühimmat da ele geçirildi.
27 Ekim'de Sırbistan'ın Macaristan sınırı yakınlarında göçmenler arasında çıkan çatışmada üç kişi ölmüş, bir kişi de yaralanmıştı. 
Sırbistan, 2015 ve 2016 yıllarındaki göç dalgası sırasında Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu'daki çatışma ve yoksulluktan kaçan yüz binlerce insanın Avrupa Birliği'ne ulaşmak için kullandığı Balkan rotası üzerinde yer alıyor. BELGRAD

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.