4 kadın aktivist katledildi

5 Kasım 2021 Cuma - 17:15

Forouzan Safi

Forouzan Safi

  • Afganistan’ın Mezar-ı Şerif kentinde 4 kadın aktivistin bir çukura atılmış bedeni bulundu.  İçlerinde tanınmış kadın aktivistlerden Forouzan Safi’nin de bulunduğu 4 kadının kurşunlanarak katlediği ortaya çıktı

Mezar-ı Şerif’teki Khalid ibn al-Walid kasabası yakınlarında ateşli silahla katledilmiş 4 Afganistanlı kadın aktivistin cansız bedeni bir çukura atılmış şekilde bulundu. Hunharca katledilen kadınlardan biri aktivist kimliği ile tanınan 30 yaşındaki Forouzan Safi.

Safi, kadınlara yönelik sivil ve savunuculuk faaliyetlerinde aktifti ve Mezar-ı Şerif'teki özel bir üniversitede ders veriyordu.

Yurtdışına çıktığını düşünmüşler

Forouzan Safi’nin bir arkadaşının aktardığı bilgilere göre, bir süre önce evden ayrılan Safi kayıptı. Günlerdir kendisinden haber alınamıyordu.

Yakınları ise, “Aslında bizler onun yurtdışına çıkmış olabileceğini düşünmüştük. Hiç kimse ile teması olmamıştı. Ancak bir çukurda kurşunlanmış cansız bedenini bulduk” diyerek olayın kendileri için çok üzücü olduğunu aktardı.

Cesur bir kadındı

Forouzan Safi’nin arkadaşı, “Çok aktif ve cesur bir kadındı. Mezar-Şerif’teki tüm etkinliklerin öncülüğünü yapardı. Taliban’ın uygulamalarına boyun eğmez karşı çıkardı” diye konuştu. Safi’nin arkadaşı devamla, katliamdan Taliban’ın sorumlu olduğunu ve 4 aktivist kadının kaçırıldıktan sonra katledilerek buraya atıldığını düşündüğünü söyledi.

Taliban’den ses çıkmıyor

Yaşamını yitiren diğer üç kadının henüz kimlikleri belirlenemezken, Taliban’ın konuyla ilgili açıklama yapmadığı kaydedildi.

NÛJINHA/KABİL

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.