5 yılda 47 saldırı

11 Temmuz 2020 Cumartesi - 13:25

❏

  • İktidarın ‘diyalog süreci’ni bitirmesinden sonra Kürt kentlerinde mezarlıklara yönelik saldırılar arttı. Birçok mezarlığa 5 yılda 47 saldırı yapılırken, hukuki girişimlerin tamamı sonuçsuz kaldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart 2015’te Dolmabahçe Mutabakatı’nı reddetmesi sonrası Kürtlere karşı yeniden savaş başlatmasıyla birlikte birlikte Kuzey Kürdistan’da cenaze ve mezarlıklara yönelik birçok saldırı yapıldı. Farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda şehit düşen PKK, YPG ve YPS’lilerin cenazelerinin gömülü olduğu mezarlıklar, Devlet güçleri tarafından kimi zaman helikopterlerle bombalandı, kimi zaman balyoz ve kepçelerle parçalandı.

Kaldırımın altına bile gömüldü

Birçoğu Amed, Mardin, Şırnak, Van, Siirt ve Hakkari kentleri kırsallarında yer alan mezarlıklar, aileler tarafından onarıldıktan sonra da defalarca benzer şekilde tahrip edildi. Mezarlık ve cenazelere yönelik saldırılar özellikle Kürt kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları sonrasında artış gösterdi. Devlet güçleri, kent merkezlerinde bulunan mezarlıkları da bu süreçte tahrip etmeye başladı. Amed’in Lice ve Hakkari’nin Gever ilçelerinde bulunan mezarlıklar en çok saldırıya uğrayan mezarlıklar oldu. Garzan Mezarlığı’nda 282 PKK’linin cenazeleri yerlerinden çıkarılarak, Kilyos’ta kaldırıma gömüldü. Devlet güçleri son dönemlerde mezar taşlarının sökülmesi için aileler üzerinde baskı kurmaya başladı.

Hukuki girişimler sonuçsuz

Ekim 2015’ten bugüne kadar mezarlıklara yönelik en az 47 saldırı tespit edildi. İnsan hakları örgütleri tarafından “uluslararası sözleşmelere aykırı” ve “ailelere işkence” olarak değerlendirilen saldırılara ilişkin hem aileler hem de hukuk örgütleri birçok kez suç duyurusunda bulundu. Ancak söz konusu hukuki girişimlerden herhangi bir sonuç alınamadı.  

AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.