601 sığınmacıdan intihar girişimi

Dünya Haberleri —

3 Ocak 2022 Pazartesi - 16:55

  • Danimarka'da 2010 ile 2019 yılları arasında iltica başvurusu reddedilen, 53’ü çocuk 601 sığınmacının intihar girişiminde bulunduğu bildirildi.

 

Danimarka İntiharı Önleme Araştırma Enstitüsü’nün raporuna göre söz konusu tarihlerde ülkeye sığınan 76 bin kişiden 601'i intihar girişiminde bulundu. Raporda bu kişilerden 53'nün refakatsiz sığınmacı çocuklar olduğu kaydedildi. Sığınmacıların iltica talebelerinin reddedilmesinin intiharı tetiklediği değerlendirmesine yer verildi.

Danimarkalıların 8 katı

Raporu hazırlayan araştırmacılardan Annette Erlangsen, artan sayıların endişe verici olduğunu vurgulayarak, “İntihar girişimlerinin sığınmacılar arasında Danimarkalı nüfusa göre 8 kattan daha sık olduğunu görüyoruz ve bu rakam çok fazla. Bir sığınmacı bir ülkeye iltica ettiği zaman rahatlaması ve güvende olması lazım, maalesef bu durum Danimarka'da pek öyle görünmüyor" ifadelerini kullandı.

Çoğu Ortadoğulu

Raporu hazırlayanlardan Daniel Khan Amiri ise intihar edenlerin büyük çoğunluğunun Ortadoğu ülkelerinden geldiğini ve intihar oranının Ortadoğu ülkelerinde Danimarka'dan çok daha az olduğunu söyledi. Amiri, "Ortadoğu ülkelerinde intihar oranı 100 bin kişide 6'dır. Danimarka vatandaşları arasında ise 100 binde 12'dir. Kültürel olarak Ortadoğu insanının Danimarkalılara göre daha az intihar etmesine rağmen, Danimarka'ya Ortadoğu ülkelerinden gelen sığınmacıların intihar oranlarının ciddi şekilde artması endişe verici” dedi. değerlendirmesinde bulundu.

Danimarka İnsan Hakları Dairesi Müdürü Louise Holck, yetkililerden Danimarka'ya gelen sığınmacılara karşı daha fazla özen göstermesini istedi.

 KOPENHAG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.