7 ayda bin 14 işçi katledildi

9 Ağustos 2022 Salı - 16:45

  • İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından yayımlanan rapora göre; 2022'nin ilk yedi ayında en az bin 14 işçi, iş cinayetlerine kurban verildi. 

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından paylaşılan ‘Temmuz Ayı İş Cinayetleri Raporu’nda, “Yüzde 67'sini ulusal basından; yüzde 33'ünü ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, sendikalar ve yerel basından öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla 2022 yılının ilk yedi ayında en az 1014 işçi hayatını kaybetti” ifadeleri ile hayatını kaybeden işçilere ilişkin bilgiler açıklandı.

Rapora göre; Temmuz'da tarım, orman işkolunda 55 iş cinayeti meydana geldi. Böylece bu yıl işkolundaki ölümler 199'a ulaştı. Özellikle mevsimlik tarım işçilerinin çalıştıkları bölgelere ya da tarlaya yolculuğu sırasında uygun olmayan ulaşım araçlarının kullanılması, eskiyen traktörler, işçilerin barınma-dinlenme-temizlik alanlarının yetersizliği, son dönemde kene ısırmaları ölümlerin temel nedenlerini oluşturdu.

Temmuz'da 28, bu yıl ise şu ana kadar 192 inşaat işçisi yaşamını yitirdi. En çok işçi ölümünün meydana geldiği üçüncü işkolu ise taşımacılık oldu. Ölümlerin yüzde 75'ini trafik kazaları oluştururken diğer önemli bir neden ise çalışma koşullarına bağlı kalp krizleri olarak kayda geçti.

Çocuk işçi cinayetleri

Temmuz'la birlikte okulların kapanması ve çocukların özellikle tarım işkolunda çalışmaya başlamasıyla çalışan çocuk cinayetleri de arttı. İlk 6 ayda çalışırken ölen çocuk sayısı 24 olurken sadece Temmuz'da bu sayı 15 olarak kaydedildi. Ölen çocukların üçte birinin 14 yaş ve altında olduğu görüldü.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.