91 kişinin mallarına tedbir

18 Nisan 2022 Pazartesi - 17:00

HDP Hukuk Komisyonu Üyesi Serhat Eren

HDP Hukuk Komisyonu Üyesi Serhat Eren

  • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan Kobanê soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 91 kişinin mal varlığına tedbir konuldu. 

 

Savcılığın isteği üzerine 12 Nisan’da Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında gözaltı kararı verilen 91 kişinin mal varlığına tedbir kararı konulduğu öğrenildi. Amed, Van, Adana, İstanbul ve Urfa başta olmak üzere 13 kentte hakkında gözaltı kararı verilen 91 kişiden 48’i gözaltına alınarak Ankara’ya getirildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan 48 kişinin gözaltı süresi dört gün uzatıldı.

HDP Hukuk Komisyonu Üyesi Serhat Eren, Kobanê soruşturma dosyasını yürüten savcı Ahmet Altun’un büyük bir iştahla kamuoyuna açıkladığı davada, tanıkların dinlenmesinden sonra çöken dosyada böylesi kapsamlı operasyon başlattığını söyledi. Eren, “Aslında çöken bu dosyayı yeniden diri tutmaya çalışmak, beslemek, yeni deliller ortaya koyma çabasının bir sonucudur. HDP’nin kapatılmasına dönük AYM’de devam eden bir dava var. Bu davayı etkilemek amacıyla bir operasyon yapıldığını düşünüyorum. HDP’nin aleyhine açılan kapatma davasına sunulan bir dosya aynı zamanda. Tamamen siyasi bir operasyon. Çöken dosyanın üzerine bu dosyanın da çok etki etmeyeceğini, hiç kimsenin AYM’yi ve kamuoyunu ikna edebileceğini düşünüyorum” dedi. 

DAİŞ’in Kobanê’ye saldırdığı dönemde Türkiye’nin birçok bölgesinden siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere herkesin insani olarak yardımda bulunduğunu hatırlatan Eren, savcı Ahmet Altun’un “Kobanê olaylarının mali yapılanmasında yer aldıkları…” gibi bir iddianın gerçekle uyuşmadığının altını çizdi. Eren, suçlamaya ilişkin, “O dönem kimi insanlar buradan yardım etti, kimisi de yardım etmeye aracılık etti. Dolayısıyla o dönem aslında yardım eden insanların aynı zamanda cezalandırılmasına dönük bir operasyondur” şeklinde konuştu. 

HDP’nin, 18 Nisan’da görülecek olan Kobanê Davası’nda esasa dair son yazılı savunma yapacağını hatırlatan Eren, bu operasyon sonrasında herhangi bir farklı bir savunma yapmayacaklarını belirtti.   ANKARA

 

Amed'de 66 gözaltı

Amed'de yapılan ev baskınlarında aralarında gazetecilerin de olduğu en az 66 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı polis baskını yapıldı. Aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Newroz gerekçesiyle yürütülen soruşturmada gözaltı kararı olan 105 kişiden 66 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların “örgüt propagandası” ve “görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla alındığı belirtildi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.