AB göçü engellemek için para dağıtıyor

Dünya Haberleri —

  • Avrupa Birliği, artan göç dalgasını engelleme konusundaki taahhütler karşılığında komşu ülkelere para yardımı yapmayı sürdürüyor. Bunun son halkası da Tunus oldu. 

 

 Avrupa Birliği, Tunus'un yıpranan ekonomisini kalkındırmak, devlet maliyesini kurtarmak ve göç kriziyle başa çıkmasına yardımcı olmak üzere 1 milyar Euro'nun (1.07 milyar $) üzerinde kredi verebileceğini ve fonların çoğunun ekonomik reformları kabul etmesine bağlı olduğunu duyurdu. 

Teklif, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile birlikte Tunus'a yaptığı bir ziyaret sırasında açıklandı.

AB ülkelerinin liderleri Tunus’ta ciddi bir ekonomik kriz yaşanması durumunda Birliğin bir göçmen akınıyla daha karşı karşıya kalacağından endişe ediyor. 

Ülkenin Cumhurbaşkanı Kays Said, halihazırda IMF’nin kurtarma paketi şartlarını reddetti. IMF’nin ülkedeki sibvansiyonların kesilmesi ve devlet şirketlerinin yeniden yapılanması dayatmalarını kabul etmeyen Said bunun sosyal patlama riski taşıdığını belirtiyor. 

100 milyon Euro verecek

Avrupa Birliği, bu yıl Tunus’a AB'nin bu yıl Tunus'a sınır yönetimi, arama ve kurtarma, kaçakçılıkla mücadele operasyonları ve geri dönüşler için 100 milyon Euro verileceğini de duyurdu. 

Said bu şartlara da "Bazılarının gizliden gizliye talep ettiği çözüm, göçmenleri para karşılığında yerleştirmektir ki bu ne insani ne de kabul edilebilir bir çözümdür" sözleriyle cevap verdi. 

Avrupa Birliği, göçün engellenmesi için Türkiye’ye de milyarlarca Euro gon sağlıyor. 2021-23 yılları arası Ankara’ya 3 milyar Euro gönderen Brüksel idaresi, toplamda 6 milyar Euro ödeme yapacak.   BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.