Açlık grevi 90. gününde

23 Şubat 2021 Salı - 20:22

  • Tecride karşı Türk cezaevlerinde devam eden açlık grevi, bugün üç ayını tamamladı. Tecridi kabul etmediklerini belirten tutsak anneleri, çocuklarının taleplerinin karşılanmasını istiyor. 

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 27 Kasım’da başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi, 90. gününde devam ediyor. Aynı amaçla Mexmûr Şehit Aileleri Derneği’nde 69, Yunanistan’ın Lavrio Kampı’nda ise 52 gündür açlık grevi yapılıyor. 
Tutsak yakınları, eylemi ve talepleri sahiplendiklerini söylüyor.

Ölüm orucuna da girmişti
 
Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde 6 yıldır tutulan ve daha önce aynı taleple ölüm orucuna giren Ahmet Anığı’nın annesi Siti Anığı, cezaevindeki ihlallerin telefon görüşmelerine uzandığını söyledi. Oğlunun yaşanan ihlalleri anlattığı sırada telefon görüşmesinin kesildiğini aktaran anne Anığı, oğlunun girdiği eyleme dair "kararlılık" mesajı verdiğini paylaştı. Anığı, "Oğlumla konuştuğumuz zaman amaçlarına ulaşmazlarsa daha büyük bir grev başlatacaklarını söylüyor. Önceki grevde durumu çok kötüydü. Tutsakları sahipsiz bırakmayalım” dedi.