Ağababasına özendi!

Dünya Haberleri —

16 Ekim 2020 Cuma - 16:33

  • Diktatör şef Erdoğan'a yaslanan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev , Ermenistan’ın geri çekilmemesi durumunda Karabağ’ı tümden işgal etmekle tehdit etti.

 

Türk devletinin kışkırtmasıyla Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmalar “ateşkes” kararına rağmen devam ediyor. Önceki gün Ermenistan topraklarında yer alan bir füze sistemini vurduğunu duyuran Azerbaycan, Ermenistan’ın geri çekilmemesi durumunda “Karabağ’ı tümden işgal” edeceklerini açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı açıklamada Ermenistan’ın geri çekilmemesi durumunda Karabağ’ı tümden işgal etmekle tehdit etti. Rusya'nın Karabağ'a askeri gözlemci gönderme önerisine ilişkin ise Aliyev, “Böyle bir adım çatışmaların sonuna doğru tartışılabilir ve Azerbaycan'ın onayını gerektirir” dedi.

Türkiye yardımları engelliyor

Karabağ’da 27 Eylül’de başlayan çatışmalar birçok kişinin evsiz kalmasına ve göç etmesine neden olmuştu. Ermeni diasporasının önemli isimlerinden Zareh Sinanyan, Türkiye'nin Ermenistan'a giden insani yardım uçuşlarına hava sahasını kapattığını, ABD'den 100 ton yardım malzemesinin bölgeye gönderilmesinin engellendiğini açıkladı.

Karabağ’a gönderilen yardımları engelleyen Türk devleti, savaşın başından itibaren Azerbaycan’a sunduğu askeri ve teknolojik destek ve Suriye’den çete aktarımı ile savaşın temel aktörlüğünü yapıyor.

Pompeo, Türk desteğini eleştirdi

Türk devletinin Karabağ’da yaşanan savaştaki etkin rolü uluslararası alanda eleştiri konusu olmaya devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Karabağ’da yaşanan çatışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede  "Şimdi de Türkler var. Devreye girip Azerbaycan'a kaynak sağlayarak mevcut riski ve Dağlık Karabağ denilen bu yer nedeniyle yaşanan tarihi savaştaki ateş gücünü artırdılar" dedi. Atlanta'da WBS radyosuna konuşan Pompeo, "Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı kendini savunabilmesini umduklarını” dile getirdi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.