Erivan diken üstünde

Dünya Haberleri —

Ermenistan/foto: AFP

Ermenistan/foto: AFP

  • Azerbaycan’ın Artsakh’ı tekrar kontrol altına alması ile sonuçlandığına inanılan toprak ve imtiyaz talepleri yeniden gündemde. Azerbaycan Ermenistan’dan Nahçıvan Özerk Cumhuriyetine serbest geçiş için denetimsiz yol hakkı istiyor. Ermeniler kapitülasyonla karşı karşıya.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında sınır gerilimi devam ediyor. Erivan ile Bakü hükümetleri sınırları yeniden çiziyor. Eylül ayında 100 bin Artsakhlı (Dağlık Karabağ) Ermeni’nin bir nevi tehciri ile sonuçlanan savaş gerilimi azaltmadı. Azerbaycan, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından çıkan savaşta kaybettiği toprakları, Eylül'de yeniden alevlenen çatışmalarda birkaç gün içinde Dağlık Karabağ'dan geri aldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, barış anlaşmasının yakın olduğunu söylese de Ermeniler daha çok şey kaybetmekten korkuyor. Aliyev’in daha önce Ermenistan'ı, "Azerbaycan'ın batısı" olarak tanımlamasını ciddi bir tehdit olarak görüyorlar.

4 köyü teslim etti

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, geçen ay Azerbaycan'ın 'yeni ve büyük bir savaş başlatmak' niyetinde olduğunu söyledi. Diğer yandan Paşinyan hükümeti iyi niyet göstergesi olarak sınırdaki boş dört köyü geri vermeyi kabul etti. Azerbaycan, bu korkuların yersiz olduğunu söylese de Aliyev, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nden ülkesine demir yolunun geçmesi için Ermenistan'dan izin talep etti.

Sırada Nahçıvan koridoru var

Ermenistan bu yol üzerinde kontrolü elinde tutmak isterken Azerbaycan daha önce bu koridoru "zorla ele geçirmek" tehdidini yöneltmişti. Kamuoyu yoklamalarına göre Ermeniler ulusal güvenlik ve sınır meselelerini en büyük sorunları olarak görüyor. Ermenistan'ın güvenliğinin garantörü olarak görülen Rusya'nın son krizde nötr kalarak müdahale etmemesi de bu hissiyatı körüklüyor. Bu yüzden de Ermenistan yüzünü daha çok Batı'ya dönüyor.

Aman çok da önemli değil!

Ermenistan sınırındaki köyler saldırılara açık kalmaktan endişe ediyor; ancak Başbakan Paşinyan, "Azerbaycan'dan endişe edilmemesi ve bunun aslında ticaret için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini" vurguluyor.

Dış politika uzmanı Zaur Shiriyev, Batı Azerbaycan söyleminin Ermenilerin "Dağlık Karabağ'a ilişkin iddialarından vazgeçmesi için taktik bir manevra" olduğu düşüncesinde.

Shiriyev aynı zamanda, "Barış anlaşmasını çok da abartmamak mühim" görüşünü dile getiriyor. ERİVAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.